“Jıu” Adige Otantik Müzik Topluluğu İstanbul'da

Nisan 09, 2014 1000 0

Adige halkının emektar, mütevazi sanatçısı Ğuç’e Zamudin; Rusya Federasyonu Sanatçılar Birliği üyesi, tanınmış bir araştırmacı, eski Adige hasırı “P’uable”, Adige flütü “Kamıl”, Adigelerin otantik yaylı müzik aleti  “Şçe’pşın” gibi ulusal müzik enstrümanları yapımında ustadır. Çok sayıda etnografik

araştırmalar yapmıştır ve zengin bir koleksiyon oluşturmuştur. 1990 yılında “Adige Hasır Sanatı” adlı kitabı yayınlanmıştır.

Adigey Cumhuriyeti, Maykop şehrinde kendi olanaklarıyla oluşturduğu sergi salonunda ziyaretçilerini 15 yıldır kabul etmektedir. Onlara Adige el sanatları ve müzik aletleri hakkında bilgi vermektedir. Atölyesinde öğrencilerini eğitirken aynı zamanda onların sağlam bir Adige kimliği kazanmalarına da özel önem vermektedir. Kendi yetiştirdiği genç müzisyenlerden oluşturduğu topluluğu “Jıu” Rusya Federasyonu içinde pek çok konser vermiştir. Dil, kültür, sanat bir halkın var olmasının, geleceğe taşınmasının en temel kurallarından. Ğuç’e Zamudin sabrı ve halkına olan sevgisiyle önemli bir işe imza atıyor.

Ğuç’e Zamudin yönetimindeki “Jıu” Adige Otantik Müzik Topluluğu ilk kez Türkiye’de! Kadim Adige halkının savaşlarına, acılarına, sevinçlerine, mitolojisine otantik Çerkes çalgıları ve sesleriyle tanık olmak istiyorsanız sizleri 2 Mayıs 2014, saat 20.30’da Zübeyde Hanım Öğretmen Evi’ne bekliyoruz.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery