Haber Arşivi

Rus güvenlik güçleri Cuma günü Çerkes lider Asker Sokht'u tutukladı Rus güvenlik güçleri Cuma günü Çerkes lider Asker Sokht'u tutukladı

Çerkes lider Asker Sokht tutuklandı

Rusya, Çerkes Müslüman topluluğu liderlerinden Asker Sokht'u tutukladı. Sokht'un tutuklandıktan sonra hemen mahkemeye sevkedildiği, mahkemenin  de Asker Sokht'a 8 gün hapis cezası verdiği duyuruldu.

Çerkes liderin, Soçi kış olimpiyatlarına karşı protesto yapmayı planladığı için tutuklandığı iddia ediliyor. Çerkes lider ayrıca, Rusya'nın yaklaşık 150 yıl önce soykırım yaparak kendi topraklarından çıkararak Suriye'ye sürdüğü Çerkes vatandaşları tekrardan kendi yurtlarına yerleştirmekle de suçlanıyor.

Sokht, Suriye'deki savaştan kaçarak yurt dışına giden Çerkes vatandaşlara sahip çıkmış ve onlara kalacak yer temin etmişti.

Rusya 150 yıl önce Çerkes'lerin yaşadığı Soçi'de Kış Olimpiyatları düzenliyor. Dünyanın birçok yerinde yaşayan Çerkes'ler ise, Rusya'nın kendilerine yaptığı zulmü dile getirip Soçi'de yapılan olimpiyat oyunlarına karşı çıktıklarını dile getiriyorlar.

Rusya da ülke içinde Çerkes'lerin herhangi bir gösteri yapmasına izin vermiyor, denetimleri sıkılaştıran Rusya güvenlik güçleri, protesto düzenleme ihtimaline karşın Asker Sokht'u tutukladı.

 

kaynak: dunyabulteni.net


 495,    Haber

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.