Haber Arşivi

Çerkesler, Mısır'daki İdam Kararlarının Uygulanmaması İçin Çağrıda Bulundu!

Çerkesler, Mısır'daki İdam Kararlarının Uygulanmaması İçin Çağrıda Bulundu!

Mısır'da 529 kişiye verilen idam cezası Dünya genelinde büyük tepki almaya devam ediyor. Söz konusu idam cezalarının infazını durdurmaya yönelik çağrılar çığ gibi büyümeye devam ediyor.


Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, İdam kararlarının infazından endişe duyan Türkiye'deki Çerkes kurumları yaptıkları açıklama ile Mısır halkının yanında olduklarını vurguladı.


Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes Fed) yöneticilerinden ve aynı zamanda İstanbul Çerkes Derneği'nin yönetim kurulu başkanı Halis Din: Tarihin en büyük soykırım ve sürgününü yaşamış, 150 yıldır anavatanından uzakta yaşamaya devam eden Çerkesler olarak, Mısır'da yaşanan insanlık dramını en iyi biz anlayabiliriz.Türkiye'de yaşayan herkes gibi, Çerkesler olarak Mısır'da yaşanan gelişmeleri endişeyle takip etmekteyiz.Siyasi gerekçelerle verilmiş olan idam cezalarının sadece Mısır halkını değil, bütün insanlığın vicdanını yaralayacağı çok açıktır.Verilen idam cezalarının uygulanması durumunda ise, bu durumun Mısır'da daha vahim karışıklıklara neden olacağı ortadadır.


Mısır'da barış ve demokrasiye giden yol, özgürlüklerin ve insan haklarının gelişmesinden geçmektedir.Dolasıyla, Çerkesler olarak bu zor günlerde Mısır halkının yanında olduğumuzu vurguluyor ve huzurun tesis edilmesi adına idam cezalarının uygulanmamasını temenni ediyoruz." açıklamasını yaparak Mısır'daki 529 idam kararını kınadıklarını dile getirdi.


(e-ha)


 525,    Haber

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.