Haber Arşivi

Kabardey-Balkar Yazarlar Birliği’ne Rusya’dan engelleme

Kabardey-Balkar Yazarlar Birliği’ne Rusya’dan engelleme

Kabardey-Balkar Yazarlar Birliği’nin faaliyetleri 17 Eylül’e kadar durduruldu. Karar Rusya Adalet Bakanlığı Kabardey-Balkar idaresince STK çalışmalarını düzenleyen kanunların ihlali iddiasıyla alındı.

 

Kabardey-Balkar Yazarlar Birliği’nin faaliyetlerinin durdurulma kararı 5 Haziran’da alındı.

Karar belgesi Rusya Adalet Bakanlığı Kabardey-Balkar İdaresi Başkanı A. N. Tupikin’in imzası ile 22 Haziran’da kurumun web sitesinden yayınlandı. Burada, faaliyetlerin durdurulması kararının kamu STK kanununa istinaden alındığı ifade ediliyor.

 

Kabardey-Balkar Adalet Bakanlığı idaresinin yaptığı açıklamaya göre, çalışmaların durdurulması Yazarlar Birliği’nin defalarca STK faaliyetlerini düzenleyen federal kanunu ihlal etmiş olmasına bağlı olarak alındı. İhlallerin niteliği konusunda ise bir açıklamaya yer verilmiyor.

 

Kabardey-Balkar Yazarlar Birliği 20 Eylül 1995’de resmi olarak faaliyete geçti. Başkanlık görevini Haçim Kaufov yürütmekte. 2007’de yazarlık kurumları arasında düzenlenen yarışmada Kabardey-Balkar Yazarlar Birliği, RF Devlet Başkanı’nın 300 bin rublelik ödülünü kazandı. Bu ödülden sonra ‘Kabardey Edebiyatı Antolojisi” ve “Balkar Edebiyatı Antolojisi” isimli iki önemli eser yayımladı.

 

Kaynak: Ajans Kafkas


 558,    Haber

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.