Haber Arşivi

Ödemiş’te Çerkesler bayrak kaldırdı

Ödemiş’te Çerkesler bayrak kaldırdı

Ödemiş İlk Kurşun Mahallesi sakinleri , Torbalı – Ödemiş – Kiraz bölünmüş yol projesi kapsamında açılacak yeni güzergahla ilgili olarak eylem yaptılar.


Tarihi İlk Kurşun Tepelerini müteahhitlerin dolgu malzemesi alanı olarak kullanmasına tepki gösterdiler. Bir yıldır İlk Kurşun’a yapılması planlanan yol için mücadele veren mahalle halkı, bu kez arkalarına Kafkas Dernekleri Federasyonu, Ödemiş Barosu, Siyasi parti örgütleri ve bazı sivil toplum örgütlerini de yanlarına aldılar. Eyleme katılanlar adeta haykırıp “Tarihi arazilerimizden toprak aldırmayız“ vb. sloganlarla olayı protesto ettiler.

 

Küçükler, büyükler ve ellerinde bastonlarla yollara düşen dedeler, nineler, mahalle halkı Maraş Tepesi’nde toplanarak seslerini en iyi şekilde duyurmasını bildiler. Maraş Tepesi’nde Nefne Atik adındaki genç kız neden bu işe karşı çıktıklarını bildiren bir basın bildirisi okudu.

 

Bildiride, “İlk Kurşun Köyü, Kurtuluş Savaşı’nda ilk örgütlü mücadelenin başladığı tarihi bir köydür. İzmir’in işgal edilmesinden sonra, Ege Bölgesi’nin iç kesimlerine yönelen Yunan Ordusuna karşı Hacı İlyas Köyü’nde sivil halk ve askerlerden oluşan, 31 Mayıs’ı 1 Haziran’a bağlayan gece, çok büyük direniş ve büyük vatanseverlik örneği göstermiş ve onlarca şehit vermiştir.

 

Kurtuluş Savaşı’ndaki bu özel nedeni sayesinde, Hacı İlyas Köyünün adı İlk Kurşun olarak değiştirilmiştir. İzmir Torbalıdan başlayıp genişletilmiş yol olan d-310 İzmir-Ödemiş karayolu, İlk Kurşun’un 800 metre güneyinden geçmesine rağmen ve tarihi İlk Kurşun Tepesi’nin yakınında bulunan Maraş Tepesi üzerinde yörük köprüsüne kadar 3 km’lik bir yol yapılmak istenmektedir. Bu güzergah aslında anayolu sadece 100 metre kısaltmaktadır. Bu idare işlemde kamu yararı yoktur. Mevcut yol çok rahat genişetilip birleştirilecekken İlk Kurşun sokakları bu işe feda edilemez. Yüklenici firma 30.06.2015 tarihi itirabariyle, bu arazi üzerinde dolgu ve kazı malzemesi almaya başlamıştır. Bu faaliyetlerin önlenmemesi halinde mera, mera olmaktan çıkacak. Bu topraklarda bu tür faaliyetlerin olmasına kesinlikle karşıyız, köyümüz arazilerini kimseye peşkek çektirmeyiz. Anayolun genişletilerek, doğanın tarihin ve yeşilin korunmasını istiyoruz. Bu köy ismini altın harflerle tarihe yazdırmıştır arazilerin heder olmasını istemiyoruz” denildi.

Ödemiş Baro Başkanı Erdem Boyacıoğlu “Bu köyün zeytinlerini, arazilerini, evlerini yok edemezsiniz. Herşey hukuk çerçevesinde yapılmalıdır” dedi.

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya “Sivil Toplum Başkanı bir kardeşiniz olarak buranın tarihi geçmişiyle ilgili olarak aldığım bilgiler ve burada yaşanan şeyleri bir insan olarak kendime izah edemiyorum. Maalesef burada gördüğüm görüntü bir güç zehirlenmesinin taşeronlarının seviyesizce bilgisizce doğaymış insan hakkıymış gibi şeyleri hiçe sayarak bir katliam yapılmaya çalışıyor, buna izin vermeyeceğiz. Bu köy adı üstünde İlk Kurşun’u atan Kurtuluş Savaşı’nda çok önemli ön ayak olmuştur. Türkiye’nin neresinde yaşıyorsa yaşasın Çerkezler bu köyü yalnız bırakmayacak. Haklı mücadellemizi sürdüreceğiz, hakkımızı alacağız“ dedi.

 

1 km YÜRÜDÜLER

Eyleme iştirak eden yaşlılar evlerine dönerken, gençler ve orta yaşlılar arabalarıyla traktörleriyle Ödemiş-İzmir karayoluna indiler. Akardiyon eşliğinde Çerkez kızları ve erkekleri Çerkez oyunlarını sergilerken bol bol alkış topladılar. Sıraya geçen Çerkezler bir km yaya olarak çeşitli sloganlar atarak bölge trafiğin önüne kadar geldiler, burada da Çerkez oyunlarını oynayarak eyleme son verdiler.

 

Kaynak: haberhurriyeti.com


 596,    Haber

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.