Haber Arşivi

Kocaeli Abhaz Derneği resmen kuruldu

Kocaeli Abhaz Derneği resmen kuruldu

Uzun zamandır kuruluşu için çalışmalar yapılan Kocaeli Abhaz Derneği’nin kuruluşunda sona gelindi. Resmiyet kazanan Kocaeli Abhaz Derneği’nin yönetimi oluşturuldu. Hasan Konca Kocaeli Abhaz Derneği’nin başkanı olurken yönetimde Ümit Karaalp, Sedat Şanbay, Mustafa Tırpan, Aykut Özbay, Mars Aydın, Orhan Okuyucu ve Uğur Aksoylu yer aldı. Yakın zamanda ise çalışmalar tamamlanarak Kocaeli Abhaz Derneği’nin resmi açılış töreni gerçekleşecek.

“BİR GÜN DEĞİL HER GÜN YAŞAYACAĞIZ”
Kocaeli Abhaz Derneği’nin Başkanı Hasan Konca konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi atalarımız anavatan Abhazya dan sürgüne uğramış Osmanlı topraklarına yerleşmek zorunda kalmışlardır. Bu toprakları vatan kabul etmişlerdir. Kefken ilçemizin Babalı sahili tarihin trajedisine şahit olmuş mekanlardan biridir. Kardeşlerimiz ile olan dostluk ve akrabalık ilişkileri özellikle son zamanlarda üst düzeylere taşınmış karşılıklı ziyaretler oldukça sıklaşmıştır.

Biz Abhazlar yıllarca kendimizi Kuzey Kafkasyalı kardeşlerimizle birlikte Kafkas Kültür Derneği’nde güvenle şerefle ifade imkanı bulduk. Ancak yaklaşık bir yıldır Abhaz Gönüllüleri insiyatifi adı altında gerçekleştirdiğimiz etkinlikler sonrası, dilimizin, kültürümüzün, kimliğimizin ve varlığımızın korunması, gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması tanıtılması ve kendimizi ifade edebilmemizin ancak kendi demokratik sivil toplum örgütlenmemiz altında gerçekleşebileceği gerçeğini ortaya koymuştur” dedi.

“DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”
Sözlerine şöyle devam eden Konca; “İlkemiz ve amacımız Abhaz kültürünü sadece bir gün değil her gün yaşatmaktır. Bundan sonrada başta Kuzey Kafkas kökenli kardeşlerimizin ve diğer dostlarımızın kültürel yapılarıyla hem Kocaeli’mizin hem Türkiye’mizin hem de Abhazyamızın tanıtımına büyük katkılar sağlayacağına inancımız tamdır. Amacımız içinde yaşadığımız bu güzel ülkede herkesin özgür haklara sahip birbirleriyle dayanışma ve mutluluk içinde yaşanmasıdır” diyerek sözlerini tamamladı.


 579,    Haber

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.