Haber Arşivi

Kayseri Kafder Çerkeslere ana dilde eğitim verdi.

Kayseri Kafder Çerkeslere ana dilde eğitim verdi.

Kayseri Kafkas Derneği (KAFDER) tarafından Çerkesler için düzenlenen “Ana Dilde Okuma-Yazma Kursu” başarıyla tamamlandı. İki günlük hızlandırılmış programda sekiz saatte tamamlanan eğitim alfabe öğretimi ile başlayıp yazma ve okuma çalışmalarıyla devam etti.

Kayseri Kafkas Derneği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kursu dil öğreticilerinden Hikmet Baykaldı verdi. Baykaldı, eğitimi vermelerinin amacını şöyle açıkladı:  Çerkeslerin en büyük sorunu “Çerkeslerin en büyük sorunlarından biri de hâlihazırda bu dili konuşanların okuma yazma bilmemeleridir. Dolayısıyla anadilini konuşan fakat yazıya dökemeyen Çerkesler;  kendilerinden sonraki nesillere yazılı ve kalıcı metinlerle kültürel birikimlerini aktaramamakta ve kendilerinden önce yazıya dökülen eserleri de okuyup yorumlayamamaktadır. Ayrıca anadilde okuma-yazma bilmemenin bir diğer sonucu da anavatanda yaşayan Çerkesler ile sağlıklı bir iletişim kurulamamasına yol açmaktadır. Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak ve konuştuğumuz dili bir okuma-yazma diline çevirerek kültürel etkinliği artırmak, anavatan ile sağlam köprüler kurmak adına bu eğitimi verdik.”
 578,    Haber

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.