Haber Arşivi

Adıgey’de Kafkasya Sürgünü Programı Hazırlıkları Başladı

Adıgey’de Kafkasya Sürgünü Programı Hazırlıkları Başladı

17 Mart’ta Adıgey Milli İşler, Yurttaşlarla ve Medya ile İlişkiler Komitesi’nde, 19. yüzyılda Kafkasya’da yaşanan savaşların kurbanlarının 152. yıldönümü anma programı hazırlıklarının ilk toplantısı yapıldı.

Organizasyon komitesi katılımcıları, 21 Mayıs’ta gerçekleştirilecek ve 28 Mart’a kadar kabul edilmesi gereken anma günüyle ilgili planı görüştü. Tüm belediyelerde, mitingler, dualar ve daha başka anma merasimleri düzenlenecek.

Komiteden verilen bilgilere göre, anma merasimleri çerçevesinde yuvarlak masa toplantıları, tarih-müzik gecesi, film gösterimi, hoşgörü konuları üzerine sanatsal yarışmalar ve tarihçiler ile toplantılar gerçekleştirilecek.

Natpress’in verdiği bilgilere göre, Adıgey okullarında, “XIX. yüzyıl Kafkasya savaşları kurbanları anma ve yas günü” konulu kompozisyon yarışması gerçekleştirilecek. Yarışma, Adıgey Eğitim Bakanlığı ve Geri Dönüşçülere Yardım Derneği tarafından düzenleniyor.

 

Kaynak: ajanskafkas.com


Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.