Abdülfettah Efendi

Kasım 25, 2018 21

Abdülfettah Efendi1852'de Dağıstan’da doğdu. Genç yaşlarda ailesi ile birlikte geldiği İstanbul’a yerleşti. Malta’daki Efdalzade Medresesi’nde öğrenim gördü; Halis Efendi’den icazet aldı. Dağıstanlı Mirza Ahmed Efendi’nin kızı Selime hanımla evlendi.

Fatih Camii dersiamları (profesör) arasına girdi, bu başarısı dolayısıyla dördüncü dereceden Osmanlı nişanı ile taltif edildi. 1918-1922 yıllarında Huzur Dersleri’ne iştirak etti. Mütareke yıllarında Dar’ul Hilafeti’l Aliye medresesinde hadis ve tefsir dersleri verdi. Hürriyet ve İtilaf Fırkası’nın yerel teşkilat başkanlarından olması dolayısıyla, Mahmud Şevket Paşa’ya düzenlenen suikast sonrasında Çorum ve Sinop’a sürüldü. 15 Şubat 1919’da faaliyete geçen “Cemiyet-i Müderrisîn”in kurucuları arasında yer aldı (Bu cemiyet 14 Kasım 1919’deki genel kurul kararıyla, “Teali-i İslam Cemiyeti” adını aldı).

1920’de “Kafkas Teali Cemiyeti”nin kuruluşunda bulundu ve başkanlığını yaptı. Cumhuriyet döneminde din adamlarına yönelik kampanyalar ve “Kafkas Teali Cemiyeti”nin kapatılması sürecinde 1925’te Adana’da ikamete mecbur bırakıldı. Mayıs 1936’da Zonguldak’ta büyük oğlu Muammer Örikli’nin yanında vefat ederek orada defnedildi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @CaucasusForum: 23 Şubat Çeçen-İnguş Sürgünü Anma Etkinliği https://t.co/EAVH7UmLEv
RT @pinarkutarba: Tarih değişti. :) 16 şubat 15 ile 17 arası Ankara kitap fuarındayım. Hepinizi beklerim. https://t.co/xZ8bogkQw2
https://t.co/MYxFtDO6zm
RT @baglarbasi_xase: Haydi gelin; birlikte bir şarkı söyleyelim, qafe eşliğinde Jıneps'in öyküsünü dinleyelim. Çerkeslerin 100 yıllık diasp…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler