Abdulhamid Galib Huştogo

Kasım 25, 2018 13

Abdulhamid Galib HuştogoMısır'lı Çerkes toplum adamı, yazar. 1886 yılında doğdu. Mısır’daki Çerkes’ler arasında sevilen aktif ve yurtsever bir kişiydi. Kahire'de oluşturulan “Çerkes Kardeşlik Cemiyeti”nin kurucuları arasında yer alarak ölümüne ka­dar derneğin başkanlığını yaptı.

Mısır, Ür­dün, Suriye, Filistin, Türkiye, Fransa, Çekoslovakya, Polon­ya gibi çeşitli ülkelerdeki Kafkas göçmenleri ve siyasi mülte­cileri arasındaki bağların kurulmasında ve sağlamlaştırıl­masında emeği geçmiş, Kafkasya’nın Sovyetler tarafından işgalinden sonra Kafkasya'dan ve Türkiye Kurtuluş savaşı sonrasında Anadolu’dan Mısır'a gelen Çerkes mültecilere önemli yardımları olmuştur. 4 Mart 1936'da Kahire'de öldü.

A.G. Huştoko, Türkiye'li Çerkes tarihçi Met Yusuf İzzet Paşa’nın "'Tarih-ül Kafkas" adlı eserini de Türkçe'den Arapça’ya çevirmiştir. Ölümünden hemen sonra kardeşi Ahmed Galib tarafından yayımlanan bu eser 1984 yılında Amman'da "Savt el- Nartıyyun" (Nartların Sesi) yayınları arasında ikinci kez basılmıştır.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @CaucasusForum: 23 Şubat Çeçen-İnguş Sürgünü Anma Etkinliği https://t.co/EAVH7UmLEv
RT @pinarkutarba: Tarih değişti. :) 16 şubat 15 ile 17 arası Ankara kitap fuarındayım. Hepinizi beklerim. https://t.co/xZ8bogkQw2
https://t.co/MYxFtDO6zm
RT @baglarbasi_xase: Haydi gelin; birlikte bir şarkı söyleyelim, qafe eşliğinde Jıneps'in öyküsünü dinleyelim. Çerkeslerin 100 yıllık diasp…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler