Beşir Dalgat

Kasım 26, 2018 9

Beşir DalgatDağıstanlı (Dargi) eğitimci, toplum adamı, yazar. Kerim oğlu. Stavropol Gimnazyumu'nu ve Petersburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Vladikavkaz'da avukat olarak çalıştı. Bilimsel ve toplumsal aktivitelerde bulundu.

Rusya Bilimler Cemiyeti’ne asli üye olarak seçildi. Kafkasya halklarının folklor ve etnografyası ile ilgili otuza yakın çalışmaya imza attı. Birçok yayın organında ve Kuzey Kafkasya Merkez Komitesi’nin yayın organı olan “Gorskaya Jizn”de makaleleri yayımlandı. Çarlık Rusyasının sömürgeci politikalarına karşı mücadele ederek Kuzey Kafkasyalıların eğitimi ve aydınlanması için çalıştı. Genel eğitim programları, meslek okulları kurulması için programlar hazırladı.

Şubat 1917 Devriminden sonra Kuzey Kafkasya’nın devletleşme çabalarına aktif şekilde katıldı. "I. Genel Kuzey Kafkasya Kongresi"nde seçilen ["Birleşik Kafkasya Dağlıları Birliği Merkez İcra Komitesi" olarak da isimlendirilen "Kuzey Kafkasya Merkez Komitesi"nde Dağıstan Bölgesi asil üyesiydi. Kuzey Kafkasya'nın Kızıl Ordu’nun eline geçmesi ve Rusya’daki içsavaşın bölgeye sıçramasından sonra olayların dışında kalmaya çalıştı.

Ülkede Sovyet iktidarının kurulmasından sonra da yaşama ve halkına yararlı olabilme olanağı buldu. Fakat önemli bir aktivite gösteremedi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @CaucasusForum: 23 Şubat Çeçen-İnguş Sürgünü Anma Etkinliği https://t.co/EAVH7UmLEv
RT @pinarkutarba: Tarih değişti. :) 16 şubat 15 ile 17 arası Ankara kitap fuarındayım. Hepinizi beklerim. https://t.co/xZ8bogkQw2
https://t.co/MYxFtDO6zm
RT @baglarbasi_xase: Haydi gelin; birlikte bir şarkı söyleyelim, qafe eşliğinde Jıneps'in öyküsünü dinleyelim. Çerkeslerin 100 yıllık diasp…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler