Ekrem Alican

Kasım 26, 2018 14

Ekrem AlicanAdige'dir. 1916 yılında Adapazarı'nda doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi, maliye müfettişliği yaptı. 1950 de DP'den Kocaeli Milletvekili seçildi. 1955'de DP yöneticileriyle .anlaşmazlığa düşünce ayrıldı. Hürriyet Partisi korucuları arasında yer aldı.

Bu partinin CHP ile birleşmesi, üzerine politikadan uzak durdu. 1960'da MBK tarafından göreve çağırılarak Maliye Bakanı oldu. 1961'de Yeni Türkiye Partisi'ni kurdu ye Genel Başkan seçildi. 1962'de kurulan İkinci İnönü Hükümeti’ne koalisyon ortağı olarak katılarak Başbakan Yardımcısı oldu. 1965'de partisi küçülünce 1967'de liderlikten, 1969'da da politikadan ayrıldı. "Ben milletvekiliyim, milletin iş takipçisi değilim" sözleri ünlüdür.

Aktif siyaseti bıraktıktan sonra, Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapan ve 1980 yılında emekli olan Alican 3 çocuk babası idi. 18 Haziran 2000'de İstanbul'da vefat eden Alican 19 Haziran 2000'de Teşvikiye Camii'nde kılınan namazdan sonra memleketi Adapazarı İkizce'de toprağa verildi.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @CaucasusForum: 23 Şubat Çeçen-İnguş Sürgünü Anma Etkinliği https://t.co/EAVH7UmLEv
RT @pinarkutarba: Tarih değişti. :) 16 şubat 15 ile 17 arası Ankara kitap fuarındayım. Hepinizi beklerim. https://t.co/xZ8bogkQw2
https://t.co/MYxFtDO6zm
RT @baglarbasi_xase: Haydi gelin; birlikte bir şarkı söyleyelim, qafe eşliğinde Jıneps'in öyküsünü dinleyelim. Çerkeslerin 100 yıllık diasp…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler