Ergin Günçe

Kasım 26, 2018 15

Ergin GünçeAdıge şair ve yazar. 1938 yılında Giresun’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (1959) bitirdi. İngiltere'de London School of Economics'de "Master of Science" derecesini kazandı.

Türkiye'de ve Türkiye dışında ekonomist ve planlama uzmanı olarak çalıştı. Son görevi Ortadoğu Teknik Üniversitesi ögretim üyeliğiydi. Paris'ten dönerken Ankara'da meydana gelen bir uçak kazası sonucu 1983 yılında öldü.

Günçe, 1953 yılında şiir yazmaya başlamış ve şiirlerini "Yeni A", "Yelken'; "Dost", "Papirus", "Değişim" gibi dergilerde yayımlamıştı. "Sosyal Adalet" ve "Ant" dergilerinde ise sosyal içerikli siyasi yazıları yer aldı. Kitap halindeki eserleri: "Genç Ölmek "(Şiirleri 1964), "Büyümenin Ekonomi Politiği" (Paul A. Baran’dan çeviri, 1974), "Türkiye Kadar Bir Çiçek"(Bütün Şiirleri,1986).

Benzer Ögeler

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @CaucasusForum: 23 Şubat Çeçen-İnguş Sürgünü Anma Etkinliği https://t.co/EAVH7UmLEv
RT @pinarkutarba: Tarih değişti. :) 16 şubat 15 ile 17 arası Ankara kitap fuarındayım. Hepinizi beklerim. https://t.co/xZ8bogkQw2
https://t.co/MYxFtDO6zm
RT @baglarbasi_xase: Haydi gelin; birlikte bir şarkı söyleyelim, qafe eşliğinde Jıneps'in öyküsünü dinleyelim. Çerkeslerin 100 yıllık diasp…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler