Fuad Selim Bey

Kasım 26, 2018 14

Fuad Selim BeyMısırlı Çerkes aydın. 1874 yılında doğdu. Osmanlı devleti hizmetinde çeşitli görevlerde bulundu. Balkan savaşlarını izleyen karışık dönemde, Osmanlı devletinin Selanik Başkonsolosu idi ve bu görevi “takdire değer bir himmet ve hamiyetle”

yapmak suretiyle takdir kazanmıştı. Birinci Dünya Savaşı'nın patlaması üzerine Suriye’de bulunan Cemal Paşa komutasındaki IV. Ordu karargahında görevlendirildi. Bu karargahın Mısır ile ilgili işlerini yönetmek suretiyle önemli hizmetlerde bulundu. Ordu Komutanı Cemal Paşa, onun ailevi nedenlerle karargahtan ayrılmak zorunda kalmasıyla “cidden büyük bir hüzün ve teessür duyduğunu” anılarında belirtmiştir.

Savaşın son yıllarında Osmanlı devleti ve dünya politikası açısından büyük önem kazanan İsviçre’de, Osmanlı elçisi olarak başarılı şekilde görev yaptı (Kasım 1915-Haziran 1919). Bu görevi sırasında Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını dünya devletlerine kabul ve tanıtmak üzere Bern’e gelen Türkiyeli soydaşı Aziz Meker Bey ile Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Haydar Bammat’ın raporlarında “Mısır Çerkeslerinden, çok aydın ve sempatik bir kişi ve parlak bir diplomat” olarak yer aldı. 1930 yılında vefat etti.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @CaucasusForum: 23 Şubat Çeçen-İnguş Sürgünü Anma Etkinliği https://t.co/EAVH7UmLEv
RT @pinarkutarba: Tarih değişti. :) 16 şubat 15 ile 17 arası Ankara kitap fuarındayım. Hepinizi beklerim. https://t.co/xZ8bogkQw2
https://t.co/MYxFtDO6zm
RT @baglarbasi_xase: Haydi gelin; birlikte bir şarkı söyleyelim, qafe eşliğinde Jıneps'in öyküsünü dinleyelim. Çerkeslerin 100 yıllık diasp…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler