Gazihan Bessolt

Kasım 26, 2018 11

Gazihan Bessolt(Kazi Bessolt, Gazihan Beşolt). Oset. 1923'te Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da faaliyete geçen "Kafkasya Dağlıları Birliği" (Soyuz Gortsev Kavkaza) bünyesinde çalıştı. Çekoslovak hükümetinin sağlanan bursla Prag Ticaret Enstitüsü'nde öğrenim gördü.

1926'da faaliyete geçen "Kafkasya Dağlıları Halk Partisi"nin kuruluş çalışmalarına katıldı, parti tarafından Paris’e gönderildi. “Promethe Birliği"nin yayın organı “Promethee” dergisinin redaksiyon kurulunda yer aldı.

Çerkes Süvari Tümeni subaylarından Kuşuk Uluguay’ın kızkardeşi Hayriye Uluguay ile evlenen Bessolt, bir dönem Arnavutluk Kralı Zogo’ya siyasi ekonomik konularda danışmanlık yaptı. II. Dünya Savaşı sonrasında İstanbul’a yerleşerek Teşvikiye’de oturdu. Mülteci sorunları ile ilgilendi. Eylül 1951'de İstanbul'daki Şale Köşkü'nde Almanya, ABD, Avusturya, Belçika, Birmanya, Seylan, Danimarka, Mısır, Finlandiya, Fransa, Büyük Britanya, Hindistan, Irak, İrlanda, İzlanda. İsrail, İtalya, Lübnan, Lüksemburg, Monako, Norveç, Pakistan, Hollanda, İran, Filipinler, İsveç, İsviçre, Suriye, Tayland ve Yugoslavya heyetlerinin katılımıyla düzenlenen 40. Milletlerarası Parlamentolar Birliği toplantısında "göçmenlerin gittikleri memleketler tarafından kabul edilmeleri hususunda" bir takrir verdi.

Cumhuriyet Türkiyesinin demokratikleşmesi sürecinde oluşturulan ilk kuruluş olan "Kuzey Kafkasyalılar-Türk Kültür ve Yardımlaşma Derneği"nin (şimdiki "Birleşik Kafkasya Derneği") kurucuları arasında yer aldı. "Kavkazski Gorets", "Gortsı Kavkaza", "Severnıy Kavkaz" gibi Kuzey Kafkasya yayınlarında yazıları yayınlandı, Almanya’nın Münih şehrinde vefat etti.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @CaucasusForum: 23 Şubat Çeçen-İnguş Sürgünü Anma Etkinliği https://t.co/EAVH7UmLEv
RT @pinarkutarba: Tarih değişti. :) 16 şubat 15 ile 17 arası Ankara kitap fuarındayım. Hepinizi beklerim. https://t.co/xZ8bogkQw2
https://t.co/MYxFtDO6zm
RT @baglarbasi_xase: Haydi gelin; birlikte bir şarkı söyleyelim, qafe eşliğinde Jıneps'in öyküsünü dinleyelim. Çerkeslerin 100 yıllık diasp…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler