Zeraho Bekir Sami Bey

Kasım 27, 2018 341

Zeraho Bekir Sami GünsavBüyük Çerkes sürgününde Anadolu'ya göç ederek Bandırma yöresinde yerleştirilen bir Vubıh ailesindendir. Gubzec Hasan Beyin oğludur.1879 yılında Dümbe köyünde doğdu.1900'de Harp Okulu'nu bitirdikten sonra mümtaz yüzbaşı olarak da

Harp Akademisi'nde eğitimini tamamladı. Çeşitli birliklerde komutanlık ve askeri okullarda öğretmenlik yaptı.Balkan savaşları sırasında 6. Kolordu 16. Tümen Kurmay Başkanı, 70. Alay 2. Tabur Komutanı, Harbiye Nezareti Makam Emir Subayı olarak görev yaptı. Satın Alma Komisyonu Başkanı olarak Almanya'da bulundu.

1.Dünya Savaşı'nı 16 bin kişiden oluşan Kuvve-i Seferiye (52. Tümen)'ye komutan olarak katıldı. Doğuda ve Irak cephesinde Ruslara ve İngilizlere karşı başarıyla çalıştı. Özellikle Kutülammare zaferini hazırlayan Felahiye zaferi onun askerlik bilgisinin ve kahramanlığının eseriydi. Bu savaş sonunda 1916'da genç yaşta albay oldu.Mondros Silah Bırakışması'ndan sonra Anadolu ihtilalini ve Yunanlılara karşı direnişini ilk örgütleyen kişilerden biriydi. Mustafa Kemal Paşa'nın Anadolu'ya geçtiği günlerde o da hemşehrisi ve arkadaşları Aşharua Rauf (Orbay) Bey'in yardımıyla 56.Tümen Komutanı ve 17. Kolordu Komutan Vekili olarak Ege Bölgesi'ne geçti. Mustafa Kemal Paşa ve Heyet-i Temsiliye ile kayıtsız şartsız iş birliği yaptı. Bu çalışmaları nedeniyle Damat Ferit Paşa hükümeti tarafından idama mahkum edildi.

Batı Cephesi Komutanlığı'nın kurulması üzerine 25 Haziran 1920'de 20. Kolordu Komutanlığı'na atandı ise de, 15 Temmuz'da bu görevden alındı. Bursa'nın Yunanlılar tarafından işgalinden sorumlu tutularak TBMM'nde ağır saldırılara uğradı. Fakat hizmetlerini iyi bilen ve taktir eden Mustafa Kemal Paşa onu şiddetle savundu. Bekir Sami Bey, 13 Kasım 1920'de Muğla ve Antalya yöresi komutanlığına atandı. Daha sonra Sovyet Rusya'ya gönderilen kurula Kafkasya Mümessili olarak katılması emredildi ise de buna olanak bulamadı. Gözlerinden rahatsız olduğu için Viyana'ya gönderildi. Temmuz 1922'de Türkiye'ye döndüğünde açığa alındı.1934 yılında İstanbul'da öldü.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
RT @gilahsteney: Bu hikayeyi daha önce de duymuştum bir dadeden çok araştırdım doğruluğunu Şorten Askerbiy'in Kazanokue Jabağı kitabında da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı