Yukarı Karagöz Köyü-Kayseri/Uzunyayla

By Aralık 02, 2018 12 0
Yukarı Karagöz Köyü-Kayseri/Uzunyayla Yukarı Karagöz Köyü-Kayseri/Uzunyayla Yukarı Karagöz Köyü-Kayseri/Uzunyayla

Yukarı Karagöz Köyünün Tarihi : Kayseri Uzunyayla ilçesine bağlı Yukarı Karagöz Köyü Çerkesce ismiyle Makarhable; 1864’te Kafkasya’dan sürgün edilen Çerkes'lerin Uzunyayla bölgesinde kurduğu köylerinden biridir.

Köy Kabardey köyüdür.

Köyün kesin kuruluş tarihi bilinmemekle beraber, Rus-Kafkas savaşları (1763-1864) bitiminde Anadolu’ya başlayan sürgün dalgası ile birlikte 1859 yıllarında kurulmuş olduğu tahmin edilmektedir. Kuzey Kafkasya’nın yerli halklarından olan Çerkeslerin (Adıgelerin) Kabardey boyundan gelen Adıgeler tarafından kurulmuştur. 1964 öncesi Büyük Kabardey bölgesinde Şereg nehri kıyısında bulunan Makarhable köyünden ayrılan aileler tarafından kurulmuştur.

Kültür :Köyünde geleneksel Çerkes (Adıge) kültürü hakimdir.
Coğrafya : Kayseri iline 100 km, Pınarbaşı ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim : Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus : Yıllara göre köy nüfus verileri
2007-353 2000-300 1997-298

Ekonomi : Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün Subatan Mevkiinde bulunan alabalık üretme çiftliği bulunmaktadır. Alabalık üretme tesislerinde, yılda bin ton balık üretilmektedir. Buna bağlı olarak köyün değişik yerlerinde alabalık çiftliği bulunmaktadır.faaliyettedir. Makarhable mevcut doğal kaynakları ve içerisinde Türkiye'nin en büyük alabalık çifliğinin bulunması nedeniyle turistik bir bölge haline gelmiştir.

Altyapı bilgileri : Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyde Yaşayan Sülaleler: Asker, Beslaney, Beşto, Canbek, Debet, Dıdu, Hakaşa, Hapa, Kardan, Kerpet, Kufabz, Kumaş, Kusha, Макарa, Makara, Mambet, Merşan, Sruqua, Şıbzıhua, Şıd, Yeğoj

Kaynak-Fotofraflar: Macit Dudularoğlu

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" dizisini protesto etmek için Kanal D önünde toplandı

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" di…

Oca 09, 2017 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

1. Dünya Savaşında Anavatan (хэку) Çerkesleri https://t.co/B28BY4GbSK
RT @AdygheHeku: «Зихия» возродится в Адыгее https://t.co/4RxHnYKcdo
RT @AchumijHilmi: ŞARKICI DAVUTE SUSAN DERECEYE GİRDİ - ÇAYKOVSKİDEN ŞOSTAKOVİÇE DÜNYA MÜZİK DEVLERİNİ YETİŞTİRMİŞ RUSYA'DA DERECEYE GİRMEK…
RT @KAFFED: "XASE" / "DERNEK" "Kurtuluş yok bir başımıza... Ya birbirimizi gayrete getirip birlikte, omuz omuza mücadele edeceğiz; ya da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler

Son Ubıh Masalı ve Hacı Gıranduk Berzeg Gerçeği

Çerkes Dünyası ve Rusya

Fırtınalı Yıllarda Bir Mücadele Adamı: Ahmet Tsalıkkatı