Savaştepe Köyü-Biga/Çanakkale

By Aralık 04, 2018 11 0

Kuruluşu 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı ile başlar. Rumi takvime göre 1293 yılına denk düştüğü için kısaca " 93 Harbi" diye adlandırılmıştır.1864 Yılında başlayan Rus baskısı neticesinde Kafkaslardan başlayan göç 93 harbi ile

artarak devam eder. Köy sakinlerimiz Kafkasyada Adigey bölgesinden özellikle Kuban Nehri Havzasında yaşamakta olan Abzeh, Bjeduğ ve Şapsuğ sülalerinden kopup tehcire uğramışlardır.

Bizlerden daha önce gelen Adigeler Biga'da ;

Tokatkırı 1849 - Hacıköy (Maksudiye) 1872 - Dereköy (Şevketiye) 1872 - İdriskoru (Tevfikiye) 1873 -Bahçeli (İhsaniye) 1874 - Bakacak (İpkaiye) 1874 - Kahvetepe (Şerefiye) 1874 - Cihadiye (Buzalık) 1877Osmaniye 1877 - Aşağıdemirci 1877 - Eminorman (İhvaniye) 1881 Köylerini kurmuşlardır.

Bigada son kurulan iki köyden biri olan Savaştepe Köyü 1878 yılında Lütfiye Köyü adı ile kurulup daha sonra adı SAVAŞTEPE olarak değiştirilmiştir. 1878 Yıllarında 50'ye yakın aile ile kurulan köyümüze diğer adige köylerindende katılımlar olduğu söylenmektedir. Daha sonraları doğumlarla nufüs kalabalıklaşmış ve yeni evliliklerle hanesayısı 250 ulaşmıştır.

Köyümüz de ziraat ve kısmi hayvancılıkla geçim sağlanırken, ekonomik zorluklar ve işlenebilir arazi azlığı nedeniyle köy sakinlerinin büyük şehirlere özellikle İstanbul'a göç vermeğe başlamıştır. 1997 Nüfus sayımına göre 212 kişi tesbit edilmiştir. Özellikle bayramlar da ve yazları köyümüz oldukça kalabalıklaşmaktadır.

Ekonomik durumu iyileşen köylülerimiz artık kerpiç evlerin yerine betonarme evler yapmağa başlamışlardır.

Savaştepe Köyü Gündoğdu Belediyesine bağlı olup Biga ilçesine takribi 6 kilometre uzaklıktadır. Biga - Çanakkale karayoluna takribi 750 metre uzaklıktadır.

Savaştepe Köyü Faceebook Sayfası

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" dizisini protesto etmek için Kanal D önünde toplandı

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" di…

Oca 09, 2017 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

1. Dünya Savaşında Anavatan (хэку) Çerkesleri https://t.co/B28BY4GbSK
RT @AdygheHeku: «Зихия» возродится в Адыгее https://t.co/4RxHnYKcdo
RT @AchumijHilmi: ŞARKICI DAVUTE SUSAN DERECEYE GİRDİ - ÇAYKOVSKİDEN ŞOSTAKOVİÇE DÜNYA MÜZİK DEVLERİNİ YETİŞTİRMİŞ RUSYA'DA DERECEYE GİRMEK…
RT @KAFFED: "XASE" / "DERNEK" "Kurtuluş yok bir başımıza... Ya birbirimizi gayrete getirip birlikte, omuz omuza mücadele edeceğiz; ya da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler

Son Ubıh Masalı ve Hacı Gıranduk Berzeg Gerçeği

Çerkes Dünyası ve Rusya

Fırtınalı Yıllarda Bir Mücadele Adamı: Ahmet Tsalıkkatı