Ormanözü Köyü-Konya/Ilgın

By Aralık 04, 2018 10 0

Konya'ya bağlı Ilgın ilçesinin 8 km. güneyinde Sultan dağlarının uzantısı olan Tavşan tepe, Kuru çay, Antike tepesi arasında bir vadide, Antike deresi etrafında kurulmuş, 42 hanede 180 kişinin yaşadığı bir Çerkez köyüdür.

Yaklaşık 150 yıl kadar önce Kafkasya'dan gelindi. Güneyde Antike mevkisi ve Soğuk su bölgenin eski bir yerleşim birimi olduğunu gösteren ören yerleridir. Tek katlı, toprak damlı evlerde yaşayan halkın geçim kaynağı, tarım ve hayvancılıktır. 

4000 dekar arazi, 200 dekar mera, 350 hektar orman arazisi vardır. Arpa, buğday, yulaf yetiştirilen köyümüzde 200 dekar köy tarlası vardır. Düğünlerde akordion çalınır, genç kızlar ve genç delikanlılar birlikte Kafkas oyunları oynarlar. 

Köyün çevresi, ilçemizden gelen piknikçilerin uğradığı, çam ve meşe ormanlarıyla kaplı bir mesire yeridir. Ayrıca, temiz ve soğuk suyu olan Antike deresinde tatlı su balıkçılığı yapılmaktadır.

Aşağı ve Yukarı mahalle olmak üzere 2 mahallesinde yaşayan sülâle isimlerinden bazıları; Huşt, Huşij, Guser, Hağur ve Çuşha'dır. içme suyu, Soğukpınar mevkisinden gelir. Kapalı şebeke evlere dağıtılan su yeterlidir.

 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" dizisini protesto etmek için Kanal D önünde toplandı

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" di…

Oca 09, 2017 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

1. Dünya Savaşında Anavatan (хэку) Çerkesleri https://t.co/B28BY4GbSK
RT @AdygheHeku: «Зихия» возродится в Адыгее https://t.co/4RxHnYKcdo
RT @AchumijHilmi: ŞARKICI DAVUTE SUSAN DERECEYE GİRDİ - ÇAYKOVSKİDEN ŞOSTAKOVİÇE DÜNYA MÜZİK DEVLERİNİ YETİŞTİRMİŞ RUSYA'DA DERECEYE GİRMEK…
RT @KAFFED: "XASE" / "DERNEK" "Kurtuluş yok bir başımıza... Ya birbirimizi gayrete getirip birlikte, omuz omuza mücadele edeceğiz; ya da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler

Son Ubıh Masalı ve Hacı Gıranduk Berzeg Gerçeği

Çerkes Dünyası ve Rusya

Fırtınalı Yıllarda Bir Mücadele Adamı: Ahmet Tsalıkkatı