Kuzutepe Köyü-Kahramanmaraş/Göksun

By Aralık 04, 2018 14 0

Tarihçesi : Kahramanmaraş Göksun ilçesine baglı Kojege, turkcesiyle Kuzutepe köyünün Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, büyük göç sonucu anavatan Kuzey Kafkasya dan koparılan atalarımız tarafından kurulan

şirin bir Kaberdey köyüdür. 

Kuzey'inde Yağmurlu (Azizkoje), Güney Batı'sında Temurağa (Kançewey) ve Güney'inde Saraycık köyleri bulunmaktadır. Büyük göç sonucu Osmanlıya göç eden ve burada da Ceyhan ovasına yerleştirilen atalarımız, ovanın o zamanlar bataklık halinde olmasından dolayı pek çok kayıplar vermiş. Bunun sonucunda da, Osmanlı'dan yeni bir yerleşim yeri istemişlerdir.

Osmanlı'da o zamanlar Kahramanmaraş bölgesindeki Ermeniler tarafında mesire yeri olarak kullanılan Göksun ve çevresini atalarımıza yerleşim yeri olarak vermiştir. Köy bugünkü iskanına yerleştikten sonra Şıruh Hacı Ömer önderliğinde kurulduğu için köyümüzün ismi de Hacı ömer olarak kalmıştır.

Köy Thamadeleri :Sayın Cemil Sevinç, Sayın Bilal TOKUÇ, Sayın Habib Duman, Sayın Bedri Tokuç, 
Köy Muhtarı : Sayın Erdoğan ÇİFTÇİ
Köy Öğretmeni : Sayın Hakan Poyraz 
Köyün Hanesi : 84 
Köyün Nüfusu : 350-400 arası 
Köydeki Sülaleler : Gubj (Hambırsom), Tok, Wunaja, Yelkaş, Apejıgh, Gibil, Haşeg, Mıtıj, Gerş, Çelo, Aşıj, Zeruna, Merziye, Haguare ve Şıruh.

1980 sonrasında başlayan ve hızla yayılan, köyden kente göç köyümüzü de etkilemiştir. Eğitim ve iş amaçlı göçler köyü yazlık bir köy haline dönüştürmüştür. Nitekim 84 haneden oluşan köyümüz, kış aylarında 30-40 haneye kadar düşmektedir. Buna paralel olarak da nüfus yaz ayların da 350-400 civarında iken, kışın 100-150 civarındadır. 

Köyün başlıca geçim kaynağı daha önceleri yoğun çiftçilik ve hayvancılık iken, son 10 yılda yerini meyveciliğe bırakmıştır. Köyümüzün bir şansı da , diğer köylerde görmeye pek alışık olmadığımız şekilde genç, girişken bir muhtara (sahip olmasıdır. 

Köyümüzün eğitim seviyesi oldukça yüksektir. Bunda Cumhuriyet tarihinin ilk öğretmenlerinden olan Rahmetli Tok Haşimin rolü büyüktür. Bu sayede eski yazıdan Latin alfabesine geçiş köyümüzde hızlı olmuş ve eğitim seviyesi sürekli olarak yükselmiştir. Bunun yanı sıra İslam Fıkhı üzerine ilim eğitimi almış olan Wunaşe Hamdi Eyerci ve Tok Muhsin Tokuç köyün sosyal hayatin da etkin rol oynamaktadırlar. Ayrıca Göksun Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı sayın Tok Bedri Tokuç bey de köyün yetiştirdiği müstesna insanlardan biridir.

 

 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" dizisini protesto etmek için Kanal D önünde toplandı

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" di…

Oca 09, 2017 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

1. Dünya Savaşında Anavatan (хэку) Çerkesleri https://t.co/B28BY4GbSK
RT @AdygheHeku: «Зихия» возродится в Адыгее https://t.co/4RxHnYKcdo
RT @AchumijHilmi: ŞARKICI DAVUTE SUSAN DERECEYE GİRDİ - ÇAYKOVSKİDEN ŞOSTAKOVİÇE DÜNYA MÜZİK DEVLERİNİ YETİŞTİRMİŞ RUSYA'DA DERECEYE GİRMEK…
RT @KAFFED: "XASE" / "DERNEK" "Kurtuluş yok bir başımıza... Ya birbirimizi gayrete getirip birlikte, omuz omuza mücadele edeceğiz; ya da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler

Son Ubıh Masalı ve Hacı Gıranduk Berzeg Gerçeği

Çerkes Dünyası ve Rusya

Fırtınalı Yıllarda Bir Mücadele Adamı: Ahmet Tsalıkkatı