Demirözü Köyü-Sivas/Yıldızeli

By Aralık 07, 2018 11 0

Demirözü köyü Sivas'ın Yıldızeli ilçesinin Çırçır (ABAZA-Aşuva) nahiyesine bağlı bir Çerkes (ADİGE-Kabardey) köyüdür. Köy yaklaşık 50 hanedir ve nüfusu 350 kadardır. Köyün Kafkasyadan ne zaman

ayrıldığı ve buraya hangi tarihte yerleştiği araştırılmaktadır. Ama 1864 büyük Çerkes sürgününden önce ve karayoluyla geldiği bilinmektedir.

Köye ilk geldikleri bilinen aileler Yemiş Ömer, G'ul Hacı Yusuf, Aşın Hamid'dir. Kafkasya'dan kara yoluyla gelen köylüler ormanlık bir arazi olması dolayısıyla bu yeri seçmişlerdir.

Köyün Çerkesce ismi ile ilgili araştırmalarda Kafkasya'dan ayrıldıkları köyün adının Tawguaje olmasından dolayı burada da aynı ismi kullandıkları tespit edilmiştir (Bu bilgiler Jegegare Feyzi Topsakal'dan alınmıştır).

Demirözü Köyünde geçim tarım ve hayvancılık üzerine kuruludur. Köy arazisi tahıl ve hububat üretimine elverişli olmadığından dolayı daha çok hayvan yemi üretimine yöneliktir.

Demirözü köyü yerleşim yerlerine uzak bir köy olması sayesinde kültürünü ve dilini uzun yıllar korumuştur. Yakın tarihe kadar köyde Adige dili etkin bir şekilde konuşulmaktaydı. Fakat iletişim araçlarının gelişmesi ve şehirle hızlı etkileşim neticesinde Adige dilini konuşanların yaş ortalaması giderek yükseltmektedir.

Köyde Bulunan Aileler

APİK, AŞIN, AŞPOĞO, BE'KE, BEY, GARDEN, GARE, G'UL, HEMAŞE, H'OT, H'UJE, JEGEGARE, JANBEY, MUGODİJ, TEMBOT, TOK'H, SO'H, YEMİŞ,ZUĞANE

Köye ulaşımın ilk yolu köyün minibüsü. Kış haricinde hafta sonu hariç hergün Yıldızeli ve Sivas'a gitmektedir. Bunun dışında köye ulaşmak için bir çok yol mevcuttur.

1-Sivas-Karaçayır-Porsuk-Güneykaya-Demirözü (90 Km.)
2-Sivas-Yıldızeli-Çakmak-Altınoluk-Çırçır-Güneykaya-Demirözü (105 Km.)
3-Tokat-Sevindik-Batmantaş-Akyurt-Demirözü (46 Km.)
4-Tokat-Sevindik-Batmantaş-Fırındere-Geynik-Çırçır-Demirözü (76 Km.)
5-Tokat-Almus-Çevreli-Ormandibi-Demirözü (70 Km.)
Kış şartlarında bu yollardan en güvenlisi 2. sidir...

 

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" dizisini protesto etmek için Kanal D önünde toplandı

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" di…

Oca 09, 2017 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

1. Dünya Savaşında Anavatan (хэку) Çerkesleri https://t.co/B28BY4GbSK
RT @AdygheHeku: «Зихия» возродится в Адыгее https://t.co/4RxHnYKcdo
RT @AchumijHilmi: ŞARKICI DAVUTE SUSAN DERECEYE GİRDİ - ÇAYKOVSKİDEN ŞOSTAKOVİÇE DÜNYA MÜZİK DEVLERİNİ YETİŞTİRMİŞ RUSYA'DA DERECEYE GİRMEK…
RT @KAFFED: "XASE" / "DERNEK" "Kurtuluş yok bir başımıza... Ya birbirimizi gayrete getirip birlikte, omuz omuza mücadele edeceğiz; ya da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler

Son Ubıh Masalı ve Hacı Gıranduk Berzeg Gerçeği

Çerkes Dünyası ve Rusya

Fırtınalı Yıllarda Bir Mücadele Adamı: Ahmet Tsalıkkatı