Özgürlüğün Bedeli

Mart 23, 2014 326

Özgürlüğün BedeliDiaspora Çerkezlerin en belirgin özelliklerinden birisi olup üzerinde yaşadıkları toprakların vatan bütünlüğünü ve o toprakların menfaatlerini gözetmede bencil olmamaları ve kendilerine kucak açan topraklara sadık kalmalarıdır. Yeryüzünde anavatanlarının dışında yaşam sürdükleri bütün topraklarda aynı tutum ve davranışları gösteren Çerkezler

vatan sevgisinde ve vatan savunmasında göç edip üzerinde yaşadıklarını toprakların üzerinde yaşayan diğer insanlarla birlikte olup dış güçlere karşı savaşmışlar, o insanlarla omuz omuza karanlık ve azimle mücadele etmişlerdir.

Kafkasya topraklarında uzun yılar süren savaşlar nedeniyle sürgünlere maruz kaldıklarından Sırtlarında denkleri ile ve önlerinde uzayıp giden umutlarının peşinden doğup büyüdükleri ve ekip biçtiklerini kafkas dağlarının yamaçlarındaki topraklarını geride bırakıp Anadolu'nun dört bir yanına yerleşmişlerdir. Çerkezlerin sayısız kitaplarında konu olan sayısız hikayelerinin ve göç olgusunu farklı bir dil ile anlatan Anzure Kafkasya'dan Anadolu'ya uzanan Çerkez göçünde Ana vatanlarından sürülen Çerkezlerin çileli göç yollarını aşabilmek için gösterdikleri cesaret ve kararlılıkla yeni bir umut edinmeye tanıklık etmiştir.
Çerkezler üzerinde yaşam sürdükleri toprakların uğruna şehit düşmüşlerdir veya esir olmuşlardır ama yılmamışlardır.

Çünkü, bir vatan kaybeden Çerkezler kendileri için vatan kabul ettikleri Osmanlı toprakları için gerektiğinde kanlarını son damlalarına kadar ücadele etmişlerdir ve etmeye de devam edeceklerdir. Bir gerçektir ki, "insan oğlu vatansızlığın ne demek olduğunu vatanını kaybetmeden bilemez."

Yazarın 2. kitabı olan özgürlüğün bedeli adlı bu kitabı ise Çerkezleri, kurtuluş savaşında Ay yıldızlı bayrağımız altına Anadoluda yaşayan bütün etnik gruplar ile omuz omuza verdiği mücadeleyi yalın bir dille anlatmaktadır.
(Arka Kapak)

Yazarı: Özel Uğurlu
Yayınevi: Kavim Yayıncılık
Basım yılı: 2009

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Son Twetler

RT @profdrhalukkoc: Rusya Fed.Ank B.elçisi Aleksey Yerhov;1820-1870 yıllarında her türlü eziyet,baskı ve zorla topraklarından sürdükleri Ka…
https://t.co/z2AVKFGjVf
Adıge Cumhuriyeti'nin Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun https://t.co/10PUan3hJA
RT @ajanskafkas: Mustafa Aydın Turan | Mehdi Nüzhet Çetinbaş yazdı https://t.co/bM0qHZIb6X https://t.co/LV5Nislevy
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Çerkes Parası ve Kaffed'in Kozmik Aklı

Çerkeslerin Mitolojik Kahramanı Nart Sosruko Mobil Oyun Oluyor

Eski Kafkas halkları, Amerikan yerlileri ve Sibirya halklarıyla akrabaymış

Belgesel Film Gösterimi-Çerkes Atının Öyküsü Şağdi

Hayriye Melek Hunç Anısına Kitap Günleri

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı