Çerkesya’nın Ruslar Tarafından İşgali

Kasım 30, 2018 850

Çerkesya’nın Ruslar Tarafından İşgaliÇerkesya’nın Ruslar Tarafından İşgali – Kafkas-Rus Savaşlarının Son Dönemi. Elinizdeki kitap, Kafkasya’nın Rus imparatorluğu tarafından fethinin 50. yılı münasebetiyle ve 1914 yılında yayınlanmıştır. Eserin yazarı olan Askeri Tarih Bilimi başkanı Albay S. Esadze, Gürcü asıllı bir Rus subayıdır ve bu kitabı ile Rus devleti tarafından kendisine verilen politik bir siparişi yerine getirmektedir. Bu bakımdan Kafkasya

hakkındaki Rusça eserlerin çoğu gibi onunda görüşleri tarafsız ve objektif değildir. ‘‘Kafkas Savaşları’’na Çarlığı emperyalist gözüyle bakmakta, Çerkesler’i ‘‘düşman halk’’, istilacı Rus birliklerine karşı yurdunu savunmakta olan Çerkes askeri birliklerini "güruh" olarak adlandırmaktadır. Ama yine de zaman zaman, onların yurtları için gösterdikleri özveri, cesaret ve yiğitliklerin hakkını vermek zorunda kalmaktadır.

Kitap, esas olarak Kafkasya bağımsızlık savaşlarının 1830-1864 yılları arasındaki son dönemini, Ruslar açısından incelemektedir. Okuyucu, yazılış amacının Rusya’nın Kafkasya'yı istila ve kolonileştirme politikasını haklı çıkarmak olduğunu unutmamak ve eleştirel bir gözle okumak koşuluyla, bu kitaptan dönemin olayları hakkında bazı bilgiler elde edebilecektir.

Sovyet döneminde bir daha basılmadığı için uzun süredir kütüphanelerde bile pek bulunmayan kitap, 1993 yılında Kafkas Adıge Cumhuriyeti’nin merkezi Maykop’ta ‘‘Pokoreniye Zapadnogo Kavkaza i okonçaniye Kavkazskoy voynı’’ adı altında yeniden basılmıştır. Bizi ilgilendiren diğer bir çok eser gibi Murat Papşu’nun özverili çalışmasıyla Türkçe’ye kazandırılan bu kitabın, okuyuculara ve Kafkas araştırmacılarına yararlı bilgiler verebileceğine inanıyorum. (Sefer E. Berzeg)

 

Yazan: Semen Esadze
Çeviren: Murat Papsu
Yayınevi: Kafkas Derneği
Basım Yılı: 1999

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery