Dağıstan'ın Sosyo Ekonomik Tarihi

Kasım 30, 2018 884

Dağıstan'ın Sosyo Ekonomik TarihiKafkasya’nın kuzeydoğusunda, yüzlerle ifade edilen dillerin konuşulduğu, bu sebeple Arapların “Diller Dağı” adını verdiği çok renkli ve ilginç bir sosyo-kültürel yapıya sahip olan Dağıstan, araştırmacıların ilgisini çeken zengin özelliklere sahip bir ülkedir. Doğduğu ilk yıllarında İslamiyet’le tanışan Dağıstan’ın tarihi Türk-İslam tarihi ile iç içedir. Osmanlılar’la beş yüz yıla yakın süren beraberlik, dağınık Dağlılar’ı

birleştirip onlara bağımsız bir devlet kazandırmasına rağmen, bu devlet Bolşevizm tarafından yıkılmıştır.

İki milyon gibi küçük bir nüfusa rağmen, Dağıstan’da, her birinin kendi dilini konuştuğu kırka yakın kavim yaşamaktadır. Ülkede nüfusun yaklaşık bir çeyreğini teşkil eden Kumuk, Nogay ve Azeriler başta olmak üzere Türk kökenli kavimler, Dağlı diğer kavimlerle sosyo-kültürel bakımdan bütünleşmiş bulunmaktadır.

Dağıstan’ın sosyo-ekonomik yapızı üzerine Türkiye’de ilk kapsamlı araştırma niteliğini taşıyan bu çalışmada, özellikle sosyo-politik gelişmelere yer verilen kısımlarda Türkçe eserlerden istifade edilirken, ekonomik konuların ele alındığı yerlerde ağırlıklı olarak Rusça kaynaklardan yararlanılmıştır.

Yazarı: İsmail ÖZSOY
Yayınevi: Kaynak Yayınları
Basım Yılı: 1997

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery