Dağlar Yüreğimdir

Kasım 30, 2018 830

Dağlar YüreğimdirDağıstan, Kuzey Kafkasya’nın toplamı iki milyonu bulmayan nüfusunun yaklaşık 30 farklı dili konuştuğu mağrur ülkesi. Dünyada nüfusu bu kadar az olupta kendisinden bu kadar çok övgüyle bahsettiren başka halka rastlamak herhalde imkansızdır. Başını kötü gözlerden saklarcasına yada, bir başka alem ararcasına bulutlara gömmüş, muhteşem dağlarda yaratılmış bir başka alemin olmadığına

inanası geliyor. Ya da burasını dünyanın tahtı veya kalesi sanıyor insan.

Sadece 700.000 dağlı yaşar dünyada çok hassas bir elekten geçerek oluşmuş dağlı kültüründe ilmek ilmek, desen desen işlenen değerlerin rengi ve çizgileri bir sanat abidesi gibi anlamlı ve ahenkli bir motif oluştururlar. Onur ve iffet, cesaret ve kahramanlık, direnme ve mücadele saygı ve nezaket gibi insanlığın bütün evrensel değerlerini birlikte ifade eden, biri yoksa hepsini yok sayan kusurlarda affı olmayan ve başka hiçbir dilde sanırız karşılığı da bulunmayan "YAH" kavramı uğruna her şeyin feda edildiği yükü ağır ve hassas bir değer ölçüsüdür dağlarda.

Dağlar yüreğidir. Dağlıların ve dağlar kadar özgürdür yürekleri. Hazar’ın azgın dalgaları vurunca yüreklerine onurla ihtişamlanır dağlar. Duygular dolu dolu ve doruklarında yaşanır. Başarılar övgüsüz kalırken; hatalarda ise; cezalar acımasızdır.

Kısaca; kusursuz ve eksiksiz yaşanır DAĞLARDA.

 

Yazarı: Ahmet ÇINAR
Yayınevi: İpek Yayın Dağıtım
Basım Yılı: 1999

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery