Dağlara Yazılıdır

Kasım 30, 2018 864

Dağlara YazılıdırDağlara Yazılıdır, Kafkasya’dan Anadolu'ya göç etmiş insanların, Kabartay, Abaza, Çeçen gibi Çerkes boylarının, yeni yurtlarındaki yaşamlarını düşsel/şiirsel bir duyarlıkla dile getiren bir roman. Kafkas epopesinin en çarpıcı örnekleri (Nart Destanları gibi) ve halk masallarıyla ustaca kurgulanan roman, sözlü anlatım geleneğimizin yerli yerinde kullanılmasına örnek olacak bir anlatımı da birlikte getirmektedir.

Okuyunca göreceksiniz, romanda çizilen kişiler, bir film ya da bir tiyatro oyununu izler gibi etkiler bırakacaktır sizde. 'Kendini rahvan bir tay sanan' roman kahramanı çocuğun kişnemeleri, bir çığlık, bir bozlak, bir ağıt gibi yankılanacaktır kulağınızda. Bu yankı, romanı okuyup bitirdikten sonra da uzun süre kalacaktır yüreğinizde. Değişik bir kültürün insanlık durumlarını, destansı yaşamları ile bütünleşen yurtseverliklerini, savaş alanlarını bir toy'a çeviren korkusuzluklarını, roman boyunca dörtnala giden atların toynak seslerinin eşliğinde duyacaksınız içinizde.

Çetin Öner'in bu ilk romanını, değerli ressamımız Avni Arbaş'ın usta işi desenleriyle sunmaktan kıvanç duyuyoruz.

 

Yazan: Çetin Öner
Yayınevi: Can Yayınları
Basım Yılı: 1984

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery