Dünü ve Bugünü ile Kafkasya Özgürlük Mücadelesi

Kasım 30, 2018 821

Dünü ve Bugünü ile Kafkasya Özgürlük MücadelesiUzun yıllardan beri, Kafkasya’da artan Rus gücünü söküp atmak için, işgale uğramış bir ülkede İslamca yaşanamayacağı prensibinden hareketle organize bir güç halinde ayağa kalkan İmam Mansur’un başlattığı Gazavat 1783’ten 1859’a kadar devam etmiştir. Kafkaslılar bu ölüm kalım savaşında, Din, Vatan ve Özgürlüğü asla birbirinden ayrı düşünmemişlerdir. Kafkasya, bu üç değerin birlikteliği ile ancak,

onurluca ve insanca yaşanacağına inanmışların yurdudur.

İmam Mansur, İmam Gazi Muhammed ve İmam Hamzat’ın imametlerinden sonra Gazavat, İmam Şamil döneminde tam çeyrek asır sürmüş ve İmam Şamil dönemi önceki dönemlerin aksaklıklarını gidererek verdiği mücadelede bir örnek teşkil etmiştir. Orijinal Avarca yayınları da içeren zengin bir kaynakçaya dayanan bu eser Kafkasya coğrafyasını, mitolojik özelliklerini, tarihini, İslami direniş ve kıyamı başlatan İslam kahramanları olan İmamların sırasıyla hayat hikayelerini, mücadele ve savaşlarından kesitleri gençliğin dikkatlerine sunuyor.

Yazarı: Cafer BARLAS
Yayınevi: İnsan Yayınları
Basım Yılı: 1999

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery