Ethem Bey’in Sürgün Yılları ve Simav Olayları (1919–1948)

Kasım 30, 2018 773

Ethem Bey’in Sürgün Yılları ve Simav Olayları (1919–1948)Üzerindeki sis perdesinin henüz tam olarak aralanmadığı hususlardan birisidir Ethem Bey olayı. Sultan II. Abdülhamit, Ulu Hakan mı, Kızıl Sultan mı? Vahdettin, vatan haini mi, vatansever mi gibi yıllardır süren kavram kargaşası veya farklı değerlendirme, Çerkez Ethem, Ethem hain mi, gerçek kahraman mı şeklinde hala tartışılmaktadır. Şüphesiz bu tartışmalar ve farklı değerlendirmeler daha da

sürecek görünmektedir. Bundan sonra yapılacak çalışmaların zaman içerisinde konunun berraklaşmasına katkı sağlayacağını umarım.

Ethem Bey meselesini incelerken hiç şüphesiz en başta İzmir ve civarı olmak üzere Anadolu’nun işgale uğrayan diğer bölgelerindeki halkın tutumu önem taşımaktadır. Bunlardan işgale ve yağmaya uğrayacağı endişesiyle hareket eden bölgelerin hareket tarzları oldukça farklılık göstermektedir. Kimi bölgeler geleneksel bir Türk kahramanlığı saikiyle hareket ederken kimisi de can ve mal kaygusu içinde hareket etmişlerdir. İşte bunlardan incelemeye değer bölgelerden birisi Simav ilçemizdir. Simav Olayları Kronolojisi'ne başlamadan önce Ege’nin diğer şehir ve kasabalarında cereyan eden hadiselere bir göz atalım. Bu örnekler, ‘Simav Olayları’ gibi mevziidir, ancak ibret alınacak hadiselerdir. İşgal yıllarında Egelilerin sergiledikleri kahramanlıkların yanında anılmaya değer olmamakla birlikte, tarih hafızası için bilinmesi ve gelecek nesillere aktarılması gerekmektedir. Bu tarih hafızası bizlerin ve gelecek nesillerin daha büyük hatalar yapmasının önünde set oluşturacaktır.

Yazan: Dr. Recep Albayrak
Yayınevi: Berikan Yayınevi
Basım Yılı: 2004

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery