Gurbetten Çerkes Hikayeleri

Kasım 30, 2018 837

Gurbetten Çerkes HikayeleriKendisiyle birlikte koca bir milletin geçmişine, kültürüne, diline ait o kadar çok şeyi toprağa götürecekti ki o yaşlı Çerkes. Bir başka bilenin kalmadığı şarkılar, bir başka ağlayanı kalmayan ağıtlar, bir başka hatırlayanı kalmayan efsaneler, atasözleri, gelenekler, isimler, kelimeler, kelimeler...Kargalar gerçeği haykırıyordu mutlaka. Helak olacaktı toprağın üzerindeki herşey. Fakat

o kaçınılmaz bitişi geciktirmekti yaşamaktan maksat belki de. Atalarımızdan devraldığımız kültürü mümkün oldukça az aşınmış bir halde çocuklarımıza devredebilmek, onların da vaktiyle bizi ve bizden öncekileri duyulandıran şarkılarla duygulanmaları, öfkelerini bizim gibi dışa vurmaları, ölümden korkmamaları, dostlarını ayakta karşılamaları. Belki bütün mesele bu.
Geç veya erken kargaların dediği olacak.

135 yılın yok edemediklerine diye başlayarak Anadolu bozkırında yüreklerinden, Çerkesliklerini ve vatanlarını çıkarmadan yaşayan Çerkes insanını hikayeleriyle betimleyen mükemmel bir yapıt.

Eserde 10 adet birbirinden güzel ve anlamlı hikaye yer almakta. Tamamı Anadolu'da sürgünlüğü yaşayan Çerkeslerin hikayeleri. Yazar Hulusi Üstün bu eseriyle, diasporadaki Çerkes Edebiyatının en etkin temsilcilerinden biri olduğunu bir kere daha kanıtlamış.

Yazarı: Hulusi ÜSTÜN
Yayınevi: Kafkas Vakfı Yayınları
Basım Yılı: 1999

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery