Kafkasya Çemberi Sözün Anlamını Yitirdiği Yer

Aralık 01, 2018 852

Kafkasya Çemberi Sözün Anlamını Yitirdiği YerKafkasya Çemberi Sözün Anlamını Yitirdiği YerYıllardır dünyanın çeşitli ülkelerinden haberleriyle okuyucularını aydınlatan Nur Dolay'ın son durağı Kafkasya'ydı. Dolay'ın Abhazya'da yaşanan savaşa yönelik araştırmalarıyla başlayan süreç, onu bölgenin tümüne yönelik incelemelere ve nihayet Çeçenistan'a kadar götürdü.


Kafkasya'da yaşanan çalkantıların açık bir savaşa dönüştüğü Çeçenistan'da yaşananlar, kuşkusuz bölgenin tümünün geleceğini etkileyecek kadar önemli.

Bugün Ruslarla Çeçenler arasındaki savaşı, bölgeyi Ruslar'ın işgale yönelmeleriyle başlayan savaşın devamı olarak görmek gerekiyor.

Gerçekte bu savaş hiç bitmemişti... Çeçenler güçleri oranında, kendi ülkelerinde kendi yazgılarını belirleme hakkını zor koşullarda da olsa ifade ettiler ve bunun bedeli her zaman ağır oldu.

Dolay'ın bölgeye yaptığı gözlemlere dayanan değerlendirmeleri, yaşanan trajediyi, kuru birer haber olmaktan çıkararak, tüm ürkütücülüğü, korku dolu atmosferi ile gözler önüne seriyor. Sonuçları hepimizi sarsan bir savaşın içerdiği gerçekleri tanımlamaktan bile uzaklardayız.

Yazarı: Nur DOLAY
Yayınevi: Çiviyazıları
Basım Yılı: 2001

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery