Kafkasya'da Birliğin Zaferi

Aralık 01, 2018 804

Kafkasya'da Birliğin ZaferiDudayev’den sonra Rusya’nın en büyük düşmanı ilan edilen, Rusya federasyonu içinde ve dışında geniş ölçüde tanınan siyasi bir toplum örgütü olan Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) başkanlığını yapmış olan Musa Şenibe Abhazya olayları özelinde tüm Kuzey Kafkasya da yaptıkları çalışmaların kısa bir değerlendirmesini yapıyor. KHK ortaya çıkış sebepleri,yaptıkları faaliyetleri hakkında bir yargıya varmak için kitap çok önemli bir kaynak olma konumunda...

Rus demokratik yönetimi çalışmaları sonucu ortaya çıkan Oset-İnguş ve Oset-Gürcü sorunları ve genel anlamda Abhazya savaşındaki rolünü okuduğunuzda Kafkas Halkları Konfederasyonu’nun neden Rusya’nın baş düşmanı ilan edildiğini daha iyi anlayacaksınız.

Musa Y. Şenibe’nin bu eseri 1989-1994 yılları arasında Kafkasya’daki etnik anlaşmazlıkların politik analizi niteliğindedir. Orijinali Rusça olan eser Türkçe’den önce İngilizce ve Arapça’ya çevrilmiştir.

Yazarı: Musa Y. ŞENİBE
Çeviri: Nartan ELBRUZ
Yayınevi: Nart Yayıncılık
Basım Yılı: 1997

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery