Kahramanların Destanları-Nartlar (Oset Nart Destanları)

Aralık 02, 2018 1022

Kahramanların Destanları-Nartlar (Oset Nart Destanları)Elinizdeki bu kitabı değerli hemşehrimiz ve büyüğümüz rahmetli Dr. Yahya Kanbolat, vefatından kısa bir süre önce yakını olan Aysel Çeviker’e ‘‘İmkan bulduğunuz ilk fırsatta bu kıymetli eseri tercüme edip yayınlatmalısınız…’’ tavsiyesiyle teslim etmiş. Sayın Çeviker’de ilk fırsatta Fransızca’dan tercüme edip Vakfımıza önerince bizde yayınlamayı görev saydık.

Bugüne kadar Adıge, Abhaz, Çeçen, Oset ve Karaçay-Malkar halklarının Nart Destanları ayrı ayrı kitaplaştırıldı. Tümünde de kahramanların doğuş anlatıları, kahramanlıkları ve adları oldukça benzerlik arz etmektedir ki, bu da Nart Destanlarının, tüm Kafkas halklarının ortak ürünü olduğunu göstermektedir. (Önsözden)

Yazan: Georgés Dumezil
Çeviren: Aysel Çeviker 
Yayınevi: KAF-DAV Yayınları
Basım Yılı: 20007

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery