Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti 1917 1922 1.Cilt

Aralık 02, 2018 914

Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti 1917 1922 1.CiltXIX. asrın son çeyreğinde Kuzey Kafkasya coğrafyasında hüküm süren cılız ve karmaşık siyasal zemin, bir sonraki yüzyılda, dünya tarihindeki kırılma ve yeni oluşumlara paralel şekilde güçlü arayışlara sahne olmuştur. Sömürgeciliğe karşı varlık koruma mücadelesi veren Kuzey Kafkasya, Çarlık Rusyasının Birinci Dünya Savaşı sırasında çöküşü ile birlikte yol ayırımına gelmiş; 1917’de

toplanan Terekkale ve Andi Kurultaylarında yeni bir geleceğe yolalışın rotasını çizmiştir. Farklı düşünce sistematiklerine sahip olmakla birlikte, ülkenin henüz filizlenen intelijansiyası, Hazar ve Karadeniz arasında ortak geçmişten güç alan ve müşterek bir geleceğe yürüme iradesini ortaya koyan "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti"nin kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Modern çağın "ulus-devlet" formuna bütün yönleriyle karşılık veren "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti" gerçekte yüksek siyasal bilincin yansıması olarak da dikkat çekicidir. Her tarihi olayda olması gerektiği gibi, Kuzey Kafkasya’nın "bağımsızlık" ve "devletleşme" süreci de tartışılırken, bunların kendine özgü politik, ekonomik, tarihsel ve kültürel atmosferde oluştuğu hatırlanmalıdır. Aksi taktirde, dönem koşulları gözardı edilerek geçmişe dönecek her bakışın hatalı neticelere varması kaçınılmaz hale gelecektir.

Bir gerçeklik olarak yakın dönemde varlığını ortaya koyan ve bazı çevreler tarafından bütünüyle ideolojik gerekçelerle unutturulmak istenen "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti", "mikro milliyetçilik ve kabile zihniyeti" gibi primativ konseptler arasına sıkıştırılarak "uluslaşma" süreci darbelenen Kuzey Kafkasya’nın önünde halen reel bir model oluşturmaktadır. Dünyanın dört bir yanına dağılmış durumdaki Kuzey Kafkasyalıların 21. yüzyılda varoluşlarının, sadece "kültürel kimliğin" muhafazası ile değil, yüksek şuuru içeren yeni bir 11 Mayıs ruhu ile gerçekleşebileceği unutulmamalıdır. Bugüne dek titiz araştırmacı kimliği ile bir çok esere imza atan Sefer E. Berzeg; P. Kosok, H. Bammat, H. Tosun Şhaplı, A. Taho-Godi, B. Kalmık, B. M. Kuznetsov, J. Reed, A. Namitok, H. Musayasul, A. Meker, İ. Natırboff gibi dönemin aktör ve tanıklarına ait anlatımların yanısıra, çok sayıda belgeye dayanarak kaleme aldığı dev eserini bilim çevrelerinin ve geniş okuyucu kitlesinin dikkatine sunuyor.

Yazarı: Sefer E. BERZEG
Yayınevi: Birleşik Kafkasya Derneği Yayınları
Basım Yılı: 2003

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery