Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti 1917 1922 3.Cilt

Aralık 02, 2018 876

Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti 1917 1922 3.Cilt

XIX. asrın son çeyreğinde Kuzey Kafkasya Coğrafyasında hüküm süren cılız ve karmaşık zemin, bir sonraki yüzyılda, dünya tarihindeki kırılma ve yeni oluşumlara paralel şekilde güçlü arayışlara sahne olmuştur. Sömürgeciliğe karşı varlık koruma mücadelesi veren Kuzey Kafkasya, Çarlık Rusyası’nın Birinci Dünya Savaşı sırasında çöküşü ile birlikte yol ayrımına gelmiş; 1917’de toplanan

Terekkale ve Andi Kurultaylarında yeni bir geleceğe yol alışın rotasını çizmiştir.

Farklı düşünce sistematiklerine sahip olmakla birlikte, ülkenizin henüz filizlenen intelijansiyası, Hazar ve Karadeniz arasında ortak geçmişten güç alan ve müşterek geleceğe yürüme iradesini ortaya koyan “Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştirmiştir. Modern çağın “ulus-devlet”formuna bütün yönleriyle karşılık veren “Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti” gerçekte yüksek siyasal bilincin yansıması olarak da dikkat çekicidir.

Her tarihi olayda olması gerektiği gibi, Kuzey Kafkasya’nın “bağımsızlık” ve “devletleşme” süreci de tartışılırken, bunların kendine özgü politik, ekonomik, tarihsel ve kültürel atmosferde oluştuğu hatırlanmalıdır. Aksi takdirde, dönem koşulları gözardı edilerek geçmişe dönecek her bakışın hatalı neticelere varması kaçınılmaz hale gelecektir.

Bu gerçekçilik olarak da yakın dönemde varlığını ortaya koyan ve bazı çerçeveler tarafından bütünüyle ideolojik gerçeklerle unutturulmak istenen “Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti”, “mikro milliyetçilik” ve “kabile zihniyeti” gibi primativ konseptler arasına sıkıştırılarak “uluslaşma” süreci darbelenen Kuzey Kafkasya’nın önünde halen reel bir model oluşturmaktadır. Dünyanın dört bir yanına dağılmış durundaki Kuzey Kafkasyalıların 21. yüzyılda varoluşlarının, sadece “kültürel kimliğin” muhafazası ile değil, yüksek şuuru içeren yeni bir 11 Mayıs ruhu ile gerçekleşebileceği unutulmamalıdır.

Bugüne dek titiz araştırmacı kimliği ile birçok eserte imza atan Sefer E. Berzeg; P.Kosok, H.Bammat, H.Tosun Şhaplı, A.Taho-Godi, B.Kalmık, B.M. Kuznetsov, J.Reed, A.Namitok, H.Musayasul, A.Meker, İ.Natırboff gibi dönemin aktör ve tanıklarına ait anlatımların yanı sıra, çok sayıda belgeye dayanarak kaleme aldığı dev eserini bilim çevrelerinin ve geniş okuyucu kitlesinin dikkatine sunuyor.

Yazan: Sefer E. Berzeg 
Yayınevi: BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ 
Basım Yılı: 2006

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery