Sevgiye Davet

Aralık 03, 2018 892

Sevgiye Davet‘Sevgiye Davet’’ orijinal adıyla ‘Honghe’ ya da ‘Kafe’ kuzey Kafkasya folklorunun en güzel örneklerinden biridir. ‘ Sevenlerin Şarkısı ‘ olarak ün yapmıştır.

‘Sevenlerin Şarkısı’ Kuzey Kafkasya tarihinin derinliklerinden gelen bir efsanedir.

Kabardey ve Alan halklarının sözlü edebiyatında ve müziğinde yer almış, zamanla bütün Kuzey Kafkasya’da benimsenmiş, yaygın bir özellik kazanmıştır.

Sevgiye davet sevenlerin şarkısıydı. Sadece erkekler ya da kadınlar değil, hem erkekler hem kadınlar Sevgiye davet şarkıları düzenlemişlerdir. Böylece bir şiir ve müzik geleneği doğmuştur.

Özetle: Sevenlerin Şarkısı konusu sevgi olan müzik ve şiir geleneğinin simgesi olmuştur. Kişiye göre, hem acıyı hem de mutluluğu dile getirmenin bir vasıtası haline gelmiştir.

Daha önce Osman Çelik tarafından yayınlanan ‘Kafe’ adlı oyunla benzer özellikler taşımaktadır. Sevgiye Davet Asetin, Han kızının şarkısı Kabardey kaynaklıdır. Konu benzer olmasına rağmen, değişik çevre ve kişilerde hayat bulmaktadır.

Elinizdeki en kısa hikaye: Asetin yazar, Gayttatı Sergey tarafından, halkın ağzından derlenmiş. Aytek Kubat tarafından da Türkçe’ ye çevrilmiştir. Osman Çelik özet halindeki bilgileri yeniden düzenleyerek, içerik bakımından zenginleştirmeye çalışmıştır.

Zevk duyarak okuyacağınızı ümit ediyoruz. (Arka kapaktan)

Yazan: Gayttati Sergey
Çeviren: Aytek Kubat
Basım Yılı: 2000

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery