Türkçe-Adığece Sözlük

Aralık 03, 2018 949

Türkçe-Adığece SözlükBu sözlük Türkçe-Adığece (Kabardey lehçesiyle) yazılmış olup, ilk defa sizlere merhaba demektedir. Sözlüğün yazılmasındaki ana amaç, diasporada yaşayan Adığelerin kelime hazinesini zenginleştirmek, dilin kaybolmasının önüne geçebilmektir.

Eseri uzun bir zaman diliminde yazdım.

Türkiye’de daha evvel Adığelerce yazılmış eserlerdeki kelimelerin ya az ya da yabancı kelimelerin fazla oluşu Türkçe-Adığece sözlüğün değerini arttırmaktadır. Sözlüğün tetkikinden sonra anlaşılacağı gibi, Adığece kelimeler kullandım. Kaybolmuş veya kaybolmaya başlamış kelimeleri diriltmeye çalıştım. Naçizane fikrimce ürettiğim yeni kelimeleri de Adığe halkının kullanımına sundum. Bu kelimeler halkımızca benimsenirse dilimiz daha da zenginleşecek, bende bundan sonsuz mutluluk duyacağım. Türkiye Adığelerince bilinmeyen botanik, canlılar ve minerallerin isimlerinin doyurucu olacağından şüphem yoktur. Ana sütüyle büyürken ilk duyduğumuz güzel Adığece’yi unutmadan konuşursak halkımızın varlığı devam edecektir. (Önsözden)

Yazan: Abaze İbrahim Alhas
Yayınevi: KAF-DAV Yayınları
Basım Yılı: 2005

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery