Kafkasya Tarihi

David Urquhartın Çerkeslere Mektubu 1

Değişik zamanlarda değişik bölgelerden mektup ve delegelere henüz resmen cevap vermedim. Size iyi haberler verinceye kadar beklemeyi uygun gördüm. Böylece bana bağladığınız güvenin haklılığını kanıtlamak istedim.

Uzun süredir İngiltereyi duyuyorsunuz; son zamanlarda İngiltereyi düşünüyorsunuz şimdi İngiltereden bir mektup aldınız. Bu mektup bölgelere gönderilsin Beyler,mollalar ve yaşlılar halkı toplayarak anlatsınlar; Karadenizden Hazara hep beraber aynı kelimeleri okumanın ve kendinize tek isimle, yani Çerkesler olarak hitap edilmesinin hazzını yaşayın.

İngiltereyi dostunuz olarak görme hatasına düşmemeniz için sizleri defalarca uyardım. İngiltere Rusya ile savaş halinde olmadığı için ona karşı askeri harekatlara destek veremez. Ülkenize geldiğim ve kendi gözlerimle bağımsızlığınıza tanık olduğumda Rusyanın sizinle ilgili olarak söylediklerinin yanlış olduğunu ve bizide kandırdığını anladım.

Rusyanın İngiltereyi kandırması onun gerçeklerden korktuğunun kanıtıdır. Rusya eğer İngiltereyi kandıramazsa korktuğu sonuçlarla karşılaşacak ve size hak ettiğiniz üstünlükleri vermek zorunda kalacak.

Ancak daha öncede söylediğim gibi İngiltere Rusya ile savaş halinde değil ve size beklediğiniz yardımı veremez. İngiltereden ne tür bir yardım bekliyebileceğinizi söyliyeyim. Bu noktaya çok dikkat etmenizi rica ediyorum. Çünkü yersiz beklentiler de en az gereksiz korkular kadar tehlikelidir.

İngiltere Rusyanın parçası olmadığınızı anladığında ve Rusyanın size karşı ordular gönderdiğini öğrendiğinde Çara'a şunu söyliyecek Sen kimsin ki Avrupanın en büyük güçlerinin bilgi ve onayı olmadan savaş ve barış yapıyorsun? Bu soru Rusyanın gücünü kurutacak İngiltere Rusyanın sizin gibi bağımsız bir ülkeye savaş açtığını öğrendiğinde rahatsız edilmesede kendisine şu soruyu soracak; Rusya neden bu kadar çok kan döküyor, servet harcıyor? Tek amacı Çerkesyayı ele geçirmek olamaz; İran ve Türkiye gibi ülkeleri işgal etmeyide hedeflemiş olmalı. Çerkesya yı zapt etmesine izin vermemeliyiz.

Doğrudur. Rus Çarının geniş toprakları vardırama çok fazla Çerkes toprağına sahip olmadığını biliyorsunuz

Doğrudur, çok sayıda askeri vardır ama askerlerinin dağlarınıza yayılmış kemiklerinin sayısını biliyormusunuz? Avrupaya Çerkesyanın kendisine ait olduğunu söylüyor. Yani övünüyor ve yalan söylüyor. Oysa cesur insan övünmez ve güçlü olan yalan söylemez. Milyonlarca tebası var ama milyonlarcada düşmanı yokmu?Her sınırında düşman komşuları yokmu? Kendi içindekilerle karşılaştığında bunlar nedirki?

Diğer taraftan biliyorsunuzki İngiltere denizlere hükmediyor. Eğer isterse Sivastopolu üç saat içinde yok edebilir. Ve bir hafta içinde Karadenizde birtek Rus bayrağı bırakmaz. Rus Çarının İngilterenin istemediği bir şey yapabileceğine inanabiliyormusunuz? Bunları düşününce Rusyanın hakkınızda neden yalan söylediğini, bizi kandırarak neler kazandığını ve İngilterenin gerçekleri öğrendiği zaman onun neler kaybedeceğini (dolayısıyla sizin kazanacağınızı) anlıyacaksınız. Bu gerçek tüm yalanlığı ile bilinmiyor olabilir. İngilterede Rusyaya hiçbir zaman Çerkesler ile savaşmayı bırakın demiyebilir. Ama şu kesindir ki adınız Avrupada telafuz edilmeye başlandığı zaman (ki bu bir İngilizin topraklarınıza ayak basması ve Rusyanın büyük sırrını keşfetmesiyle olabilir.) Rusyanın çalışmaları boşa gidecek, umutlarınız yeşerip kalpleriniz birleştikçe davanız güçlenecektir.

Ama siz bu güne kadar dünyadan saklanmış bir gerçeği aleni hale getirmedikçe bu beklentiler hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir. İç işlerinizin yürüten ve çıkarlarınız gibi kaynaklarınızıda birleştiren bir genel hükümet kurulana kadar kahramanlığınıza layık bir şekilde kendinizi avrupaya tanıtıncaya kadar ve sempatizanlarınız ve dostlarınız oluncaya kadar bağımsızlığınızı korumalı ve dile getirmelisiniz.

David Urquhart - Çerkesya Seyahatnamesi- Şövalye Taıtbout De Marıgny/1996


Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.