Kafkasya Tarihi

Davit Urquhartın Çerkeslere Mektubu 2

Sevgili Çerkes dostlarıma
Kendinizi tanıttıkça ve birliğinizi pekiştirdikçe İngiltere sizi daha iyi anlıyacak ve duşmanınıza baskı uygulayacaktır. Birlik konusuna özel önem veriyorum Çünkü Rusyadan çok, birleşememek sizin esas düşmanınızdır. Gurula söylüyorumki ne yapabileceğinizin ve ne olacağınızın artık farkındasınız. Birbirinden değişik kabilelere mensup olmadığınızın farkındasınız ve bir ülkeye sahip olduğunuzu biliyorsunuz. Eksiklerinizi anlamaya başladınız. Zaten amaca ulaşmanın ilk adımıda budur.

Ama Avrupada tanınmanızın neticeleri bu çok önemli adımların gerçekleşmesinden ibaret olmıyacaktır. Ulusal varlığı Avrupa yasalarının güvencesi altında bulunan ama şu anda esaret altında Polonya milleti kendi kaderinin kaçınılmaz biçimde sizinkine bağlı olduğunun farkına varacaktır. Rus ordularında size karşı yer alan yirmibin Polonyalı silahlarını silahlarını kardeşlerine karşı çevirdiklerini anlıyacaklardır.Değeriniz fark etmeyen ve size ihanet eden Osmanlı İmparatorluğu kendisinin savunucusu olduğunuzu Avrupadan öğrenecektir. İngiltereden yardım isteyen Lezgiler, Kabardeyler, Çeçenler, Osetler, Çerkesler ve Abzehler ilk defa aynı noktaya bakmaktadırlar. O noktada bakışları Polonyalılar, Türkler, İranlılar ve ortak düşmanın adaletsizlik ve saldırısının kurbanı olmuş tüm milletlerle birleşecektir. Böylece İngilterenin emrine vereceğiniz güç tek bir sözle Rusya yı hiç kimseye zarar veremez hale getirecektir.

Peki ismimiz ne zaman İngilterede duyulacak ve gözlerinin parlaklığını bize çevirecek? Emin olun bu gerçekleşecek, İngiliz gücünün sizi koruyan denizlere ulaşması aylar almayacak İngiltere yüzünü doğuya döndüğünde gözlerini Elbruza çevirmeyecek mi sanki? Rus şiddetine ve adaletsizliğine tepki gösterecek İngiltere Çerkesya ya hiçmi sempati duymayacak? Türkiye ve İrandan zor durumda olmasından kaygı duyan İngiltere Kafkasya ya destek vermeyecekmi?

İngiltere gözünü Kafkasya ya çevirdiği haksızlıklara karşı öfkesinin kabardığı ve sempatisinin size karşı arttığı anda geçmişte size karşı yaptığı hatalar dile getirilmeli, ulusal varlığınızın girdiği yeni aşamadan bahsedilmelidir. Yeni isim Çerkesya seslendirildiğinde ve tarihten gelen bağımsızlık ilan edildiğinde Çerkesya doğudan yükselmiş bir yıldız olarak selamlanacaktır. Sizden yiğitçe savaşmanızı istememe gerek yok ama daha fazla düşünmeniz için yalvarıyorum. Bu gün köyden köye bölgeden bölgeye yayılan düşünceler bir gün olgunlaşarak sadece milli bağımsızlığa değil milli refaha büyüklüğe ve şöhretede vesile olacaktır.

David Urquhart-Çerkesya Seyahatnamesi-Şövalye Taıtbout De Marıgny/1996


Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.