Koban ve Kolhide Kültürü

By Aralık 12, 2018 983 0

Bronz çağında M.Ö 1000 yılında Kafkasya’da birbiriyle akraba iki kültür doğdu. Bu iki kültürün tek etnik özden kaynaklandığı oldukça belliydi: Koban ve Kolhide.

Bu kültürleri yaratan halklar Kafkasya’nın otokton halklarıydı. Dünya biliminin kabul ettiği ve onayladığı şekliyle bu halklar günümüz Abhaz-Adıge halklarının atalarıydılar.

Bölgede bulunan balta, silah, süs eşyası gibi bronzdan yapılmış eşyalar çoktu. Bunların bazıları dinsel törenlerde kullanılan eşyalardı. Arkeologlar ilk çalışmalarını günümüzün Kuzey Osetya’sında yaptılar. Bu buluntuların çıkarıldığı yer bir Oset köyü olan Koban’a yakındı. Bu yüzden Koban Kültürü adı verildi.

Bu buluntulardan anlaşıldığına göre, bu eşyaları yapan insanlar bronz işçiliğinin son aşamasına gelmiş usta insanlardı.

Dünya müzelerinde şu anda sergilenen Koban ve Kolhide bronz eşyaları o dönemde yeryüzünde yapılan en mükemmel eşyalardı. Bu eşyaların çoğunun yüzeyinde dövme ve kakma yöntemiyle işlenmiş hayvan figürleri vardı.Bunların dışında bronzdan yapılmış yaban hayvanları, antropomof (birden çok canlının tek bedende birleşmiş) heykelcikleri bulundu. O dönemin savaşçıları ve çobanları bu heykelcikleri takı olarak kullanıyorlardı. İnsan formunda, insan hayatını anlatan pek çok bronz heykelcik de bulundu. İnsan şeklindeki figürler de cinsel organları (üretkenlik) açıkta görülen heykelciklerdi. Bunun sebebi üretkenliği ve gücü simgelemekti.

Kolhide Kültürü, Koban Kültüründen çok az bir zaman sonra ortaya çıktı. Bu kültür bir öncekine o kadar çok benzemektedir ki ikincisinden ayrıca söz etmeyi adeta gereksiz kılmaktadır. Kolhide Kültürünün elimizdeki ilk buluntuları Abhazya’da ortaya çıkarıldı. Bu iki kültürün de temeli Maykop Kültürü’dür.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery