Setanay'ın Kumaş Dokuması

By Aralık 08, 2018 6 0

Çok çok eski çağlarda Heniz ne pamuk var ne de ipek Yün ve ketenden başka bilinen birşey yoktu.. Dokuma ve dikiş işi henuz yapılmıyordu. Yeryüzünde henüz görülmemiş, İnsanlığın bilmediği Pamuk ve ipekten öte Yünü ve keteni bilmeyenlerde vardı, İpliği ve dokumayı ilk kez bulan, Tanrıça ARIŞNA`dan sonra Bu sanatın öncüsü Nart Annesi Seteniya idi. Yün attırıp iplik eğirerek, Örgü örüp dikiş dikerek, Dokuma yapıp elbise biçerek, Tığ kullanıp oyu işleyerek, Hep Nart`ları donatırdı, NART annesi Seteniya Günlerden birgün yine keten dokuyacaktı Keten bezleri gerek, Nart`lara giysi gerek, Yüz Nart yiğidi için Nartların annesi Seteniya yine Bin tutam teten lifini, kıvırıp soktu beline. 

İğ olacak bir ağacı söküp kökünden çıkarttı, Ayıklayıp dallarını, kabuğunu soyarak, Dev birz iğ yapta kendine, Koca bir kayayı söküp, baş parmağı ile delerek, Devasa bir iğ başlığı elde etti. Beline soktuğu tetenleri, eğirmeye koyuldu.. Güneş batı ufkundan yavaşça çekilerek, Denizi boyadı kızıla, Derken gölgeler uzayıp, karıştı karanlığa. Bitirdi işini katlayıp koydu bir yana. Ertesi gün erkenden dokuduğu topları, Su başına taşıdı.. Kumaşları Kuban`da yıkayarak parlattı. Ve sonra güneşe serip Yüz Nart için dokunan top top kumaşları Kurumaya bıraktı.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" dizisini protesto etmek için Kanal D önünde toplandı

Çerkesler, "Bir Umut Yeter" di…

Oca 09, 2017 Rate: 0.00

Kafkasya Neresidir?

Kafkasya Neresidir?

Ara 10, 2018 Rate: 0.00

Son Twetler

1. Dünya Savaşında Anavatan (хэку) Çerkesleri https://t.co/B28BY4GbSK
RT @AdygheHeku: «Зихия» возродится в Адыгее https://t.co/4RxHnYKcdo
RT @AchumijHilmi: ŞARKICI DAVUTE SUSAN DERECEYE GİRDİ - ÇAYKOVSKİDEN ŞOSTAKOVİÇE DÜNYA MÜZİK DEVLERİNİ YETİŞTİRMİŞ RUSYA'DA DERECEYE GİRMEK…
RT @KAFFED: "XASE" / "DERNEK" "Kurtuluş yok bir başımıza... Ya birbirimizi gayrete getirip birlikte, omuz omuza mücadele edeceğiz; ya da…
Follow Çerkesya on Twitter

Post Gallery

Adıgey Halkı Anadilde Eğitim İstedi

Sarıkamış’tan Bir Şehit Öyküsü

Efsanevi Kabardey Atları Dörtnala Geri Dönüyor

Çerkes Kültürüne Son Bir Yaşam Alanı

Çerkesler nasıl Müslüman oldu?

Yüz Ellilikler Listesi ve Çerkesler

Son Ubıh Masalı ve Hacı Gıranduk Berzeg Gerçeği

Çerkes Dünyası ve Rusya

Fırtınalı Yıllarda Bir Mücadele Adamı: Ahmet Tsalıkkatı