Yazarlar

Nerede Şu Çerkesler?

Nerede Şu Çerkesler?

  MURAT SEYİRCİ

Bir zamanların en gözde kültürel faaliyetlerine imza atan insanlar topluluğu Çerkesler. Uzun süredir ise oldukça suskunlar. Neredeler ne yaparlar derseniz, hepi sanki kabuğuna çekildi. Kendi kültürlerini temsil eden kıyafetleri, çerkes tavuğu gibi özel yemekleri, özellikle insanı etkileyen oyunları ve kendilerine has müzikleri, kültürü farklı kılan özellikleri.

Tabi ki en önemli ayırıcı özellikleri sadece bunlar değil. Aile içindeki saygı göstergeleri de Çerkesleri kendi kültürlerinde ön plana çıkartan unsurlar.Kendi içlerinde şapsığlar, kabardeyler, ubıhlar, makhoşlar, temirgoyler, zhaneyler, yergerugaylar, abzehler, hatukoyları, bjeduğlar, natukaylar, besleneyler gibi farkı boyları olan bir kültür.

Antalya’nın Yeleme köyü de Çerkeslerin yaşadığı Antalya köyü olarak bilinir. 2000 li yılların başında kamuoyunun bildiği onlarca etkinliğe imza atan topluluk, örneğin 2003 yılında Aspendos Antik Tiyatrosunda ‘Kafkas Kültür Geceleri’ adı altında etkinlik düzenlemişti. Bunun gibi belediye, vakıf ve iş adamlarını içine alan pek çok etkinliğini hatırlıyorum.

Antalya Kafkas Derneği,Başkanlığını Bekir Özbaş’ın yürüttüğü yıllarda toplumun duyduğu etkinlikler düzenliyordu.Şimdilerde ise basından uzak kendi kabuğuna çekilmiş, kültürlerini kendi kendi yaşayan bir görüntü çiziyorlar.

Bakın Yörükler Derneği’ne, bakın Antalya Konyalılar Derneği’ne, Burdurlular, Ispartalılar, hepsi kültürel faaliyetler için elini taşın altına koymuş. Antalya Büyükşehir Belediye’si önderliğinde gerçekleşecek 1. Geleneksel Anadolu Kültür Festivali’nin destekçilerine baktığımızda Çerkesleri yine göremiyoruz.

Antalya’nın en renkli kültürlerinden bir tanesini temsil ediyor Çerkesler. Tek sıkıntıları, 2000 li yıllarda yakaladıkları birlik ve beraberliği tekrar yakalayamamak. Elini taşın altına koyacak varlıklı Çerkes iş adamlarının da devreye girmesi gerekiyor.

Çerkesler yaşamın acımasız yoğunluğuna yenik düşmeden dernek faaliyetlerini daha da aktif hale getirmeli. Ben sadece seslerinin uzun süredir çıkmadığını hatırlatmak istedim. Toplumun genelini kapsayan Çerkes etkinliklerinin eksikliğine dikkat çekmek istedim. Hatırlatmak Çerkes olmayan benden, yaşatmak Çerkeslerden.

 

Murat SEYİRCİ
Kaynak: gundemantalya


 474,    Yazarlar

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.