Biyografiler

Cafer BarlasDoğu Kafkasya’nın Ruslar tarafından bütünüyle işgalinden sonra Dağıstan'dan Anadolu'ya hicret ederek Muş yöresinde yerleşen bir Avar ailesindendir. 1950 yılında Evran'da doğdu. İstanbul'da bulunan Kuzey Kafkasyalılar

Kültür Derneği ve Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı’nın çalışmalarına katılmış, "Kuzey Kafkasya" (İstanbul), "Türk Yurtları" (Yalova-İstanbul) ve "Diriliş" (İstanbul) dergilerinde Kafkasya ile ilgili yazıları ve şiirleri, Kafkas-Avar dilinden çevirileri yayımlanmıştır.

 

Glasnosttan sonra Türkiyeli soydaşlarıyla birlikte anayurduna yaptığı gezilerin izlenimlerini "Zaman" gazetesinde "Dağıstan'ın Dirilişi" (2 Eylül 1992) ve "Dağıstan ve Çeçenistan İzlenimleri" (8,9,10,11,12 Kasım 1992) adıyla yazı dizileri halinde yayınlamıştır. Bunlardan başka "Hamzat Tsadasa'dan Şiirler”, “Dağıstan-Avar Atasözleri" vd. yayınlanmamış çalışmaları da bulunmaktadır.

 

Eserleri:

"Kafkasya'nın Kurtuluş Mücadelesi (İstanbul I990)," Dağıstan - Avarca Kılavuz Sözlük" (Rasih Savaş'la birlikte, İstanbul 1990.

 

Sefer E. Berzeg- Kafkasya Diasporasında Edebiyatçılar ve Yazarlar Sözlüğü


 551,    Biyografi

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.