Biyografiler

Beşir DalgatDağıstanlı (Dargi) eğitimci, toplum adamı, yazar. Kerim oğlu. Stavropol Gimnazyumu'nu ve Petersburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Vladikavkaz'da avukat olarak çalıştı. Bilimsel ve toplumsal aktivitelerde bulundu.

Rusya Bilimler Cemiyeti’ne asli üye olarak seçildi. Kafkasya halklarının folklor ve etnografyası ile ilgili otuza yakın çalışmaya imza attı. Birçok yayın organında ve Kuzey Kafkasya Merkez Komitesi’nin yayın organı olan “Gorskaya Jizn”de makaleleri yayımlandı. Çarlık Rusyasının sömürgeci politikalarına karşı mücadele ederek Kuzey Kafkasyalıların eğitimi ve aydınlanması için çalıştı. Genel eğitim programları, meslek okulları kurulması için programlar hazırladı.

 

Şubat 1917 Devriminden sonra Kuzey Kafkasya’nın devletleşme çabalarına aktif şekilde katıldı. "I. Genel Kuzey Kafkasya Kongresi"nde seçilen ["Birleşik Kafkasya Dağlıları Birliği Merkez İcra Komitesi" olarak da isimlendirilen "Kuzey Kafkasya Merkez Komitesi"nde Dağıstan Bölgesi asil üyesiydi. Kuzey Kafkasya'nın Kızıl Ordu’nun eline geçmesi ve Rusya’daki içsavaşın bölgeye sıçramasından sonra olayların dışında kalmaya çalıştı.

 

Ülkede Sovyet iktidarının kurulmasından sonra da yaşama ve halkına yararlı olabilme olanağı buldu. Fakat önemli bir aktivite gösteremedi.


 617,    Biyografi

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.