Biyografiler

Abdurrahman İsmail

Abdurrahman İsmailDağıstanlı (Lezgi) devrimci. Fethali oğlu. Samur yöresinin Beluci köyünde doğdu. Çocuk yaşta Rus Çarlığına karşı, devrimci harekete katıldı. Şubat 1917 devriminden sonra Petrovsk kentinde Rus asker ve işçileri tarafından oluşturulan

Askeri Devrim Komitesi’nde yer aldı. Rus Kızıl Ordusunun desteğinde Dağıstan’da oluşturulan kısa süreli Sovyet iktidarı döneminde “Dağıstan Bölgesi Devrim Komitesi” üyesi oldu (Mayıs 1918).

 

Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Hükümetine karşı Sovyet Rusya hükümetinin beşinci kolu olarak oluşturulan RKP(b) Yeraltı Bölge Komitesi’nde de yer aldı ve Milli Hükümet tarafından arkadaşlarıyla birlikte tutuklandı (Mayıs 1919). Dağıstan bölgesi Gönüllü Ordu tarafından işgal edilince Askeri-Şeriat Mahkemesi’nde yargılanarak idama mahkum edildi (13 Temmuz 1919). Yoldaşları Ullubiy Buynakski, Said Abdulhalim, Abdulvahap Hacı Mahomaoğlu ve Mecid Alioğlu ile birlikte 16 Ağustos 1919’da Temirgoye stanitsasında Denikinciler tarafından kurşuna dizilerek öldürüldü.

 

Borba za ustanovleniye i uproçeniye Sovyetskoy vlasti v Dagestane 1917-1921 gg. S. 249-256 vd. Moskova 1958.

 

Sefer E. Berzeg - Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti 1917-1922, Birleşik Kafkasya Derneği Yay., İstanbul, 2006, C:III, s:317.


 543,    Biyografi

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.