Biyografiler

Abdülmecid Tapa Çermoy

Abdülmecid Tapa Çermoy15 Mart 1882'de Grozni'de (Caharkala) doğdu. Babası Ortsu Çermoy Rus ordusunda generaldi. Vladikavkaz Lisesini bitirdi, daha sonra "Nikolayevskoye Kavaleriysekol Noyennol Uçilişçe"de askeri öğrenim gördü. Çarlığın muhafız alayında bir süre görev yaptı.

1908'de ordudan istifa ederek memleketine döndü ve petrol endüstrisi işleriyle uğraşmaya başladı. Zekası ve teşebbüs kabiliyeti sayesinde petrol işlerini ilerletti. Grozni'de ve bütün Kafkasya'da bugünkü petrol tesisatının esas temellerini atanlardan biri oldu. 1-9 Mayıs 1917 tarihlerinde Vladikavkaz'da (Terekkale) toplanan "I. Genel Kuzey Kafkasya Kongresi"nin ("Terekkale Kurultayı") Başkanlık Divanı'nda Çeçenleri temsilen yer aldı, aynı kongrede oluşturulan ve "Birleşik Kafkasya Dağlıları Birliği Merkez İcra Komitesi" olarak da isimlendirilen "Kuzey Kafkasya Merkez Komitesi"nde Terek Bölgesi Çeçen yöresi asli üyesi.

 

11 Mayıs 1918'de ilan edilen "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti"nin ilk devlet ve hükümet başkanı. Oluşturduğu kabine 11 Mayıs 1918-15 Aralık 1918 tarihleri arasında görev yaptı. 1919 baharında Paris Barış Konferansı’nda Kuzey Kafkasya heyeti'ne başkanlık yaptı. 28 Ağustos 1937 tarihinde Lozan'da öldü.


 557,    Biyografi

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.