Biyografiler

Abdullah Baştürk

Abdullah BaştürkKuzey Kafkasya kökenli sendikacı ve siyaset adamı. Dağıstanlı (Avar) bir ailenin çocuğu olarak 1929 yılında Yalova'da (Güneyköy) doğdu. Orta öğrenimini yarım bırakarak çeşitli sanayi kesimlerinde işçi olarak çalıştı (1944). 

İstanbul Belediyesi Fen İşleri'nde çalışırken İstanbul Fen işçileri Sendikası'nı kurdu, genel sekreterliğini yaptı. 1962'de kuruluşunu gerçekleştirdiği Genel-îş Sendikası'nın ilk genel başkanı oldu.

 

1969 ve 1973 dönemlerinde C.H.P.'den milletvekili seçildi. Genel-İş'in Türk-İş'ten ayrılarak DİSK'e geçmesine (1976) etken oldu. 1977 ve 1979'da iki kez DİSK genel başkanlığına seçildi. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra "DİSK'i gizli örgüte dönüştürmek ve kurulu düzeni zor yoluyla değiştirmek" suçlamalarıyla öteki yöneticilerle birlikte tutuklandı ve uzun süre tutuklu kaldı. Tahliye olduktan sonra 1987'de S.H.P.'den İstanbul Milletvekili seçildi. Ancak 1989'da bir grup arkadaşıyla birlikte S.H.P.'den istifa etti.

 

DİSK davasındaki savunması 1986'da "Türkiye'de Sendikacılık Yargılanıyor: Abdullah Baştürk'ün Savunması" adıyla yayımlandı ve kitap 1987'de İngilizce’ye çevrildi. 1987'de yargılanması sürmekte olan Baştürk, Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (ICFTU) bağlı Uluslararası Kamu İşçileri Sendikası'nın da (PSI) yürütme kurulu üyesidir.

 

Kafkasya Gerçeği, Nisan 1991, Sayı 4.


 591,    Biyografi

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.