Biyografiler

Abdul Yaf'evuneAdıge şair ve yazar. 1938 yılında Ürdün’de Suveyleh köyünde doğdu. Maddi olanaksızlıklar yüzünden yüksek öğrenim yapamadı ve orduya katıldı. 1956 Arap-İsrail savaşında yaralandı ve madalya aldı. 1960 yılında ordudan ayrıldı.

Elektrikçilikle yaşamını kazanırken bir yandan da Çerkes kültür derneklerınde çalıştı. İlk şiirlerini bu yıllarda yazmaya başladı. 1965 yılında Ürdün’ü terkederek atalarının yurdu Kafkasya’ya yerleşti..

 

Halen Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde yaşamakta ve yerel basında yazıları yayınlanmaktadır. Çerkes sürgünlerinin yabancı topraklardaki yaşamını anlatan ve Kafkasya’ya dönüş ülkülerini idealize eden "Fvexuis Syxeku" (Nalçik 1959) anadilinde yayınlanan ilk şiir kitabıdır.

 

Sefer E. Berzeg- Kafkasya Diasporasında Edebiyatçılar ve Yazarlar Sözlüğü


 506,    Biyografi

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.