Çerkes Köyleri

İğdebel Köyü-Tufanbeyli/Adana

İğdebel Köyü-Tufanbeyli/Adana

Coğrafi konumu itibarıyla iki dağın arasında olması ve iğde agaçlarının çokluğu yüzünden köyün bu adı aldığı tahmin edilmektedir. İğdebel 2. Abdulhamit zamanında Kafkasya'dan İstanbul'a oradan Adana ve Kozan'a gelerek

yerleşen, ancak Kafkasya'yı andırdığı için daha sonra Tufanbeyli'ye göçen ailelerden kurulmuştur. İlk yerleşenler Moran ve Hıs kabileleridir. Köy halkı Abhaz şivesiyle konuşmaktadır.

Geçim hayvancılık ve tarıma dayanıyor. Arazinin tamamı kıraç olduğu için buğday, arpa ve nohuttan başka bir bey üretebilmek mümkün değildir. Engebeli arazi yapısı makineli tarımı da engellemektedir. 1620 rakımlı köyde kış ayları çok sert geçmektedir. İlkokul var faal değil, şebeke suyu var, Yolu asfalt yol, Nufusu Adrese dayalı sayımına göre 96 kişi bunun 50 si erkek 46 sı bayan

İğdebel köyü Rusya İmparatorluğunun Kuzey Kafkasyadan sürgün ettiği Abhazların kurduğu bir köydür.  İlk yerleşme 1890 - 1905 yılları arasında olmuştur. Kurtuluş savaşından sonraki olaylardan sonra Alevi kökenli kürtler köye en son yerleşenlerdir.

İğdebel köyü Kayseri, Adana ve K.Maraş illerinin kesiştiği bölgede bulunuyor. Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlıdır.

Yeryüzü şekli dağlıktır. Yaklaşık rakımı 1640 metredir. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktan oluşmaktadır.

Köyde bulunan Sülaleler: MORANLAR, LAFİJLAR, JANBEYLER, BALALAR, KASLAR, BİJLER, KUACLAR, MUKALAR, HISLAR, NEPŞİLER Bu sülalerin köyün aşağıdaki web sitesinden soyağaçlarına ulaşabilirsiniz.

İğdebel Köyü Web Sitesi
 


Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.