Kitap

Çerkesler ve Gelenekleri

Sayın Yemuz Beyazıt tarafından, Maf’edz Serebiy'in Xabze başucu kitabı Türkçeleştirilerek yayınlanmıştır. Kitap hakkında aşağıdaki yorumları okuyabilirsiniz. 

Saygıdeğer araştırmacı ve yazar Maf’edz Serebiy’ in bu önemli çalışması, değerli dostum Yemuz Beyazıt tarafından Türkçeleştirilerek sizlere sunulmuştur. Bu eser, xabze’nin tarihsel kökleri, toplumsal hayattaki yeri ve önemi ile ilgili bilgileri ciddi ve uzun yıllar süren araştırmalara dayanarak önümüze koymaktadır. Xabze esas olarak Çerkeslerin bel kemiği ve yaşam biçimleridir. Tarihsel süreç içerisinde vatanlarını koruyabilmek için kendilerinden kat kat güçlü düşmanlarla savaşmak zorunda kalan Çerkeslerin bu kadar uzun süre kendilerinden çok daha güçlü düşmanlara karşı bu kadar uzun süre direnebilmelerinin temelinde de xabze’nin Çerkes kişiliğine ve topluma verdiği disiplin ve gücün etkisi oldukça büyüktür.


Yüzyıllar süren savaşlarda Çerkes toplumu toplumsal, sosyal ekonomik olarak çok derin yaralar almıştır. 300 yılı aşkın süren savaşlarda toplum en güçlü ve yiğit evlatlarını yitirmiştir. 1864’teki büyük sürgünde Kafkasya nüfusunun yüzde doksanını yitirmiş ve milyonlarca Çerkes vatanlarından sürülmüştür. 1917 Rus ihtilalinde kurulan ve kendisini proleterya diktatörlüğü olarak tanımlayan yeni sistem, kendi sosyal yaşamını ve toplumsal kurallarını oluşturmak ve yeni bir toplun yaratmak iddiasıyla bütün Sovyetler Birliğindeki halkların ulusal kültürlerine onarılması zor zararlar vermiştir. Vatanlarından sürülenler ise gittikleri ülkelerde kendilerine yabancı toplumlar içerisinde birçok baskıya maruz kalmış ve zorla asimile edilmeye çalışılmıştır. Yüzyıllarca büyük acı çeken yaralı Çerkes halkı, gerek anavatan gerekse diasporadaki olumsuz koşullar nedeniyle kendi yaşam tarzı olan xabze’ yi kendi doğal gelişimi içerisinde değiştirip geliştirememiştir. Yaşadıkları acılara, baskılara, uğradıkları haksızlıklara rağmen bu gün Çerkeslerin ayakta kalabilmiş olması, asimilasyona bu kadar uzun süre direnebilmiş olmalarının temelinde hiç şüphesiz xabze’nin gücü vardır.

Xabze ‘ye uygun yaşantı, insanı bencillikten uzaklaştırır ve hayatın her kademesinde her davranışında, alacağı her kararda, her zaman kendisini karşısındaki insanın yerine koymayı öğütler. Saygı ve sevgiyi toplumsal yaşamın temel taşı haline getirir. Çok küçük yaşlarda başlayan ve yıllarca devam eden katı ve disiplinli eğitim, topluma yüksek sorumluluk sahibi, alçak gönüllü, onur ve gururunu her şeyin önünde tutan, özgüveni yüksek ve saygın bireyler kazandırır. Xabze, toplumsal yaşamın ve insan hayatının her kademesine müdahale eder. Toplumsal yaşam içerisinde bireysel ilişkiler, komşularla ilişkiler, aile içi bireylerin birbirleriyle ilişkileri, mülkiyet, çocukların eğitimi, kadın ve yaşlılara saygı, insan hakları, çevreye saygı, hayvanlara saygı konusunda xabze’nin oldukça katı kuralları vardır. xabze, çoğumuzun algıladığı gibi sadece töre ve gelenekler değildir. xabze, aynı zamanda sağlıklı toplumsal yaşam için gereken hukuk kurallarını da içerir. Kendisi de hukukçu olan değerli büyüğümüz Av. Rahmi Tuna’ nın yazdığı ve 2009 yılında yayınlanan Adige xabze isimli eserde, xabze-hukuk ilişkisi detaylı olarak ele alınmıştır.

 

Yemuz Bayazıt, Bu Son Çalışmasıyla Diasporadaki Halkımıza En Büyük Hizmeti Vermiş Oldu
Bir milleti diğer milletlerden farklı kılan şey, o milletin hayatı anlama, yorumlama ve yaşama biçimidir.
Çerkes halkı, bu güne kadar karşılaştığı tüm zorluklara rağmen yok olmadan ayakta kalabilmişse bunu "Adige Xabze" ye borçludur.
Elinizdeki bu kitap, Adige Xabze konusunda çalışan herkesin temel kaynak olarak başvurduğu bir çalışmadır.,
Yemuz Bayazıt, bu son çalışması ile diasporadaki halkımıza en büyük hizmeti vermiş oldu.

Emeği geçenleri kutluyorum.

Babug Ergün YILDIZ (Araştırmacı, yazar)

Xabze Yazılırmış, Yazılmalıymış…
Rahmetli Maf’edz Serebiy’in “Adıge Xabze” kitabının çok özel ve önemli olduğunu düşünüyorum.
“Ben niçin bu kitabı şimdiye kadar Türkçeye çevirmedim?” diye hayıflanırken değerli dostum Yemuz Bayazıt’ın bu önemli eseri Türkçeye çevirmekte olduğunu duydum. Üzerimden ağır bir yük kalkmış gibi sevindim.
Maf’edz Serebiy’in bu kitabı Türkçe okurlarına mutlaka kazandırılmalıydı.

Hayırlı olmasını diliyorum.

Av. Xhuaj Fahri HUVAJ (Araştırmacı yazar- Çevirmen)

Rahmetli Serebiy, Bu Kitabın Türkçe Çevirisini Çok İstiyordu.
Geleneklerimizin giderek unutulmaya yüz tuttuğu bir dönemde tercüme edilen bu eser toplumumuza çok yararlı olacaktır.
Mümkün olsa da Bığajnoka Barajbi ile Çerkes Ali’nin eserinin de tercümesi yapılsa ve devamında uygulama birliği sağlama amaçlı sadece uzmanların katılacağı bir çalıştay düzenlense çok isabetli olurdu.
Böyle bir çalıştayda, çağın koşullarını dikkate alan uygulama kabiliyeti yüksek bir kurallar bütününü gençlerimizin çantalarında taşıyabileceği rehber bir kitapçık haline dönüştürmek bence çok önemli bir hizmet olacaktır.

Emeği geçenleri kutluyorum.

Agaçe Muhittin ÜNAL (KAFDAV Başkanı)


Mef’edz Sarabi ve Yemuz Bayazıt’a Şükranlarımı Arz Ediyorum.
Çerkesler dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, içinde yaşadığı halk Çerkeslerden övgüyle söz etmiştir. Bunun nedeni XABZE’dir
“Xabze” tüm Çerkeslerin asla vazgeçemeyeceği bir hayat tarzıdır.
“Xabze” nin yaşaması, gelişmesi adına yapılan çalışmaları çok hayati ve gerekli görüyorum.
Bu nedenle bu çalışmayı çok önemsiyor sayın yazarımız, Maf’edz Sarabiy ve Yemuz Beyazıt Bey’e teşekkür ediyorum.
Saygılarımla

HağundokuaYaşar Aslankaya (KAFFED Genel Başkanı)


"Xabze" Çerkeslerin bel kemiği ve yaşam biçimidir.
Bu eserle Xabze’nin tarihsel kökleri, toplumsal hayattaki yeri ve önemi ciddi ve yıllar süren araştırmalara dayanarak önümüze konmuştur.
“Xabze” Çerkeslerin bel kemiği ve yaşam biçimidir.
Saygıdeğer araştırmacı, yazar Maf’edz Sarabiy’ nin bu önemli çalışması değerli dostum Yemuz Bayazıt tarafından Türkçeleştirilerek sizlere sunulmuştur.

Bu eserin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Kushha Doğan ÖZDEN (Sanatçı, İş adamı, Araştırmacı)

Kitap Temini için:  Telefon: +90 543 361 50 83 E-mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


 877,    16  Oca  2018 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.