Kitap

Bence Kafkasya

Bölgemizin kadim halklarından olan Çerkesler, kendilerine has mutfakları, gelenekleri, müzikleri ve dansları ile kendilerini dışarıdan izleyenler tarafından büyülü bir toplum olarak değerlendirilirler ve imrenerek izlenirler.

Oysa yaşadıkları “Büyük Sürgün” ve “Soykırım” hep görmezden gelinir. Yıllarca Rus zulmüne ve katliamlarına karşı onurluca direnen bu halk, maalesef insanlık tarihinin ilk büyük soykırımına tabi tutulmuştur.

Yeni vatan olarak gördükleri toplumlarda da neredeyse yok olmakla karşı karşıya kalmışlardır. Dillerini, tarihlerini ve kültürlerini yaşatabilmek için muhteşem bir direnç gösteren Çerkeslerin, kendi aralarında yaşadıkları sorunları ve çözümleri müta-vazı bir bakış açısıyla ele alan “Bence Kafkasya” -adından da anlaşılacağı gibi Çerkes toplumuna içeriden bakan bir gözün değerlendirmelerini içeriyor.

 

 

Yazar: Kutarba Pınar Korkmaz,
Yayınevi: Favori Yayınları,
Basım Yeri: Ankara,
Basım Yılı: 2018.
ISBN: 978-605-9142-92-2


 509,    16  Oca  2018 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.